Van'da AK Parti Gençlik Kolları Başkanlığınca düzenlenen protesto gösterisinde İsrail saldırıları sonucu öldürülen kadınlara ve çocuklara dikkat çekildi. Sıhke Caddesi'nde bir araya gelen AK Partililer, "Soykırımı durdurun", "Yaşasın Filistin" pankartları taşıyarak Beşyol Meydanı'na kadar yürüdü.

Burada grup adına basın açıklamasını okuyan AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Muhammed Çalağan, 1948'den bu yana devam eden çatışmaların kronikleşmiş bir hal aldığını belirtti.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana küresel vicdanı derinden yaralayan, çok sayıda sivil can kaybının yaşandığı yeni bir çatışma ortamı oluşturduğunu ifade eden Çalağan, "Her karış toprağının yoğun bombardımana tabi tutulduğu, orantısız gücün, savaşlarda dahi kullanımı yasak olan fosfor bombalarının kullanıldığı, en temel insan haklarının dahi hiçe sayıldığı, insanlık onurunun ayaklar altına alındığı Filistin'de, İsrail tarihe bir kez daha adını kara leke ile yazdırmıştır. Gazze'deki yaşlı, çocuk, kadın her bir sivilin su ve gıda dahil temel ihtiyaçları edinmelerini bile engelleyen zalim İsrail'in bu gaddarlıkları karşısında ne yazık ki sözde insan hakları savunucuları sus pus olmuş hatta kimileri İsrail'e destek için sıraya gelmiştir." diye konuştu.

AK Parti Van İl Başkanı Güray: Kent için en iyi adayların belirlenmesi için çabalayacağız AK Parti Van İl Başkanı Güray: Kent için en iyi adayların belirlenmesi için çabalayacağız

"Filistin'in haklı davasında İsrail yenilenecektir"

AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk de "Filistin'de çok net bir şekilde katliam yaşanıyor. Çocuklar, bebekler, kadınlar paramparça ediliyor. Avrupa Birliği'nin, ABD'nin ve diğer birçok ülkenin tavrı utanç verici. Batı'daki ülke liderleri İsrail'in yanında olduklarını söyleyerek bu katliamın devam etmesini mi istiyor? Filistinliler, kendi topraklı için ölmeye razı. Toprakları için şehit olmaya giden bir halk var. Bu nedenle bütün batı ülkeleri İsrail'in yanına gelse de eninde sonunda Filistin'in haklı davasında İsrail yenilenecektir." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Vanolay - Elif Yüksek