Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yüne rağbet azalsa da bu kültür yaşatılmaya devam ediyor. Van’da çeyizleri süsleyen yün döşek, yorgan ve yastıklar için kadınlar yün yıkama ve çırpma mesaisine yoğunlaşıyor.

Düğün sezonunun açıldığı kentte kadınların günlerce süren yün yıkama ve çırpma mesaisi, havaların da ısınmasıyla birlikte başladı.Van Yün Kültürü (3)

Geçmişin izlerini taşıyan yün yorgan, döşek, yastık yapımı için annelerinden öğrendikleri binlerce yıllık tekniklerle işe koyulan kadınlar, bin bir zorluklarla yünleri çırparak evlerde kullanılır hale getiriyor.Van Yün Kültürü (2)

Elyaftan, pamuktan, artık iplikten yapılma yatak-döşeklerin yanı sıra yöre halkı evlerinde yün yorgan, döşek ve yastıkları günümüzde hala daha kullanıyorlar.

Van'da besicilere 178 bin koyun desteği Van'da besicilere 178 bin koyun desteği

İlk etapta, koyun yününü önce deterjanlı suda üç-beş gün üst üste yıkayıp kirden arındıran kadınlar daha sonra güneşin karşısında kurutulmaya bırakılıyor. Nemden ve kirden arındırılan yünler, yere serili olan brandaların üzerinde saatlerce çırpılıyor. Yünler, hazır hale getirildikten sonra ise yastık, yorgan ve döşek yapımında kullanılmak üzere nevresimlere, yastık kılıflarına dolduruluyor.Van Yün Kültürü (4)

Ev hanımı Vesile Tink, yün çırpmadan önce yünün birkaç işlemden geçtiğini belirterek, yün yorgan, yastık, döşek yapım aşamalarından bahsetti. İlk önce yünleri yıkadığını kaydeden Tink, "Önce yıkadık, sonra suların süzülmesini bekledik. Sular süzüldükten sonra yünleri çırptık, çırpma işleminin ardından yünlerimizi güneşe serip, kuruttuk. En sonunda da yorgan, yastık, döşek, yapmaya başlıyoruz. Yünden yapılan yorgan, yastık ve döşekler daha sağlıklı oluyor. Gelin çeyizi için yün yorgan, yastık, döşek yapar ve kızlarımızın, oğullarımızın çeyizine koyuyoruz. Biz annelerimizden, ninelerimizden böyle gördük. Yün yataklar içinde büyüdük, büyüklerimizden öyle gördüğümüz için bizler de evimizde kullanmaya özen gösteriyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Vanolay - Suat Tink