Van’ın İpekyolu ilçesi Şerefiye Mahallesi Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi ile Milli Egemenlik Caddesinin kesiştiği noktada tehlike saçan bina aylardır boşaltılmasına rağmen yıktırılmadı. Kültür Sarayı kavşağında çökme riski olan ağır hasarlı bina için yıkım kararı verilmiş ve bina boşaltılmıştı. Binanın ne zaman yıkılacağı ise merak konusu oldu.

2011 yılında meydana gelen depremlerden sonra hasar alan binaların büyük bir kısmı yıktırılırken bir kısmı ise aradan geçen onca yıla rağmen yıktırılamadı. Bu binalardan biri olan ve ani çökme riskinden dolayı acilen yıkılması gerektiği belirtilen 5 katlı bina aylar önce boşaltıldı.van hasarlı bina (1)

CAN TEHLİKESİ VAR!

Çökme riski taşıyan binaya giriş yasaklanıp, kapısına uyarılar asılırken binanın önünden her gün binlerce yaya ve araç geçmeye devam ediyor. Ağır hasarlı binanın altındaki tehlikeli yaya ve araç trafiği korkuya neden oluyor.

Binanın baktığı caddede yayalar ve araçların geçiş yapması tehlikeye davetiye çıkarıyor. Ayrıca binanın çevresinde koruma amaçlı yapılan sav duvar ise göstermelik bir detay olarak görünüyor.van hasarlı bina (4)

İpekyolu 26 ili geride bıraktı! İpekyolu 26 ili geride bıraktı!

Kültür sokakta işletmeciler de binayla aralarında 3 metre gibi kısa bir mesafe bulunduğunu ve ani yıkılma durumunda can tehlikelerinin olduğunu dile getirdi.  Aylardır yıkılması gerektiğini belirten esnaflar, “Her gün korkuyla yaşıyoruz. Bu binanın yıkılması lazım bir an önce. Binanın riskinden dolayı sokaktan geçmeye korkuyoruz ama iş yerimizi açmak zorundayız. Bina derhal yıkılmalıdır. Korkuyla yaşıyoruz. Alınan önlemler yetersiz, daha güvenli önlem alınması lazım burada." dedi.van hasarlı bina (3)

TRAFİK KAZALARINA DAVETİYE

Trafikte yaşanan sorunlarla sık sık gündeme gelen Van’da binanın önündeki kaldırım da kullanılamaz hale geldi. Devlet tiyatrosu karşısında yıkıma hazırlanan binanın çevresi sac duvarlarla kapatıldı. Yola kadar gelen sac kaplamalar kaldırımları kullanılamaz hale getirdi. Kazaya davetiye çıkaran uygulama vatandaşlardan tepki alıyor. Uzun zamandır kapatılan kaldırımlar olası kazalara davetiye çıkarırken vatandaşlar yetkili belediyeye çağrıda bulunarak bir an önce yıkımın gerçekleştirilmesi ve kaldırımların açılması gerektiğini söyledi.van hasarlı bina (2)

İPEKYOLU BELEDİYESİ’NDEN AÇIKLAMA

İpekyolu Belediyesi’nin bina hakkında yıkım kararı verildiği ancak bu kararın mahkemece durdurulduğu belirtildi.

İpekyolu Belediyesi yetkilileri tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada; "İlgili bina ağır hasarlı bir bina olup Kentsel Dönüşüm kapsamında yıkıma hazır hale getirilmiştir. Sacların kaldırımı kapatması ağır hasarlı binanın ani bir şekilde göçerek vatandaşlara zarar vermemesi amacıyla iş güvenliği kapsamında yaptırılmıştır. Yapı Kontrol Müdürlüğünce yıkım ruhsatı işlemleri tamamlanmış olan yapının yıkımı için mahkemece verilen yürütme durdurma kararının sonuçlanması beklenmektedir. Mahkeme, bilirkişi raporundan sonra bina hakkında tekrar yıkım kararı verecek." ifadelerine yer verildi.

Vatandaşlar, yıkım işlemlerinin bir an önce tamamlanıp tehlikenin ortadan kaldırılmasını bekliyor.

Kaynak: Vanolay - Suat Tink