Van’da her yağış etkili olduğunda benzer manzaralar ortaya çıkmaya devam ediyor. İpekyolu ilçesinde bulunan 3 okulun önünde çekilen görüntüler ise pes dedirtti. Alt yapı sorunlarını bir türlü çözülmediğini söyleyen veliler, yetkililere seslendi.

Van’da işten çıkarılan belediye işçileri çadır eylemi başlattı Van’da işten çıkarılan belediye işçileri çadır eylemi başlattı

İki Nisan İlkokulu, TEV İfakat Yavuz Ortaokulu ve Şevkat Anaokulu’nun bulunduğu sokak, yağışlı günlerde göle dönüyor. Sürekli aynı durumla karşılaşan yüzlerce öğrenci okula varmak için büyük mücadele veriyor.Van Okul Yolculuğu (11)

Uzun zamandır bu durumla mücadele ettiklerini belirten vatandaşlar, sorunun çözülmesini istiyor. Özellikle sabah saatlerinde okula giriş yapmak isteyen öğrenciler, suya batmamak için zorlu bir yolculuk yapmak zorunda kalıyor.Van Okul Yolculuğu (4)

Çocukları için endişelendiklerini söyleyen veliler, “Çocuklarımız, her gün bu yoldan geçmek zorunda. Suya batmamak için büyük mücadele veriyoruz. Islanınca hastalanıp sağlık sorunları yaşıyorlar. Okula ulaşmak için mecburen burayı kullanıyorlar.  Yetkililer buraya el atmalı.” ifadelerini kullandı.Van Okul Yolculuğu (2)

Okul yolundaki drenaj sistemlerinin yetersiz olması nedeniyle suların biriktiği belirtilirken belediyelerin duruma kayıtsız kalması da tepkilere yol açıyor. Ayrıca oluşan su göletleri, sadece öğrenci ve velilerin değil aynı zamanda çevredeki vatandaşların da günlük hayatını olumsuz etkiliyor. Mahallede yaya ve araç trafiği açısından da sıkıntılara yol açan su birikintileri mağduriyet oluşturmaya devam ediyor.Van Okul Yolculuğu (3)

Kaynak: Vanolay - Suat Tink