“Van’da 50 binin üzerinde genç işsiz” “Van’da 50 binin üzerinde genç işsiz”

Van’ın yüksek kesimlerine yağan karın ardından şehir merkezinde de kar yağışı görüldü. Trafikte sorun yaşamak istemeyen sürücüler lastikçilerin yolunu tuttu. Sabah saatlerinden itibaren uzun kuyrukların oluştuğu lastikçiler ise 1 Aralık gelmeden kış lastiği değişimi uyarısı yaptı.

Ülke genelinde 1 Aralık itibari ile zorunlu kış lastiği dönemi başlayacak. Yolcu ve eşya taşımada kullanılan yabancı ve yerli plakalı araçlar, bu tarihten itibaren kış lastiği takmak zorunda kalacaklar. Ancak ticari araç sahiplerinin kış lastiği taktırmak için 1 Aralık tarihini beklememeleri önerildi.

“1 ARALIK’I BEKLEMEDEN KIŞ LASTİĞİ TAKILMALI”

Oto lastik ustası Ubeyt Karahan, “Müşterilerimizin biraz daha erken gelmeleri bizim için de onlar için de daha iyi olur. Millet genelde kar yağışını bekliyor. Kar yağdıktan sonra geldiler bu da bizi zorluyor. Bugün de çok acayip bir yoğunluk vardı. Sabahtan beri hiç durmadık. Çoğu müşterimiz kuyruk olunca geri gitti. Kar düşmeden gelirlerse daha iyi bir hizmet alabilirler. Can güvenliği için kar lastiği çok önemli. Zorunlu olarak 1 Aralık ancak özellikle Van’da 1 Aralık’ı beklemeden kış lastiği takılmalı” ifadelerini kullandı.

“SIRADA BEKLEYEN 15 ARAÇ VAR”

Sabah saatlerinden itibaren durmadan çalıştıklarını buna rağmen yetişemediklerini söyleyen Fırat Karahan da, “Yüksek kesimlere ve şehir merkezine il kar yağdı. Bundan dolayı bayağı bir yoğunluk yaşıyoruz. Şuan sırada 10-15 tane araç var. Yollar ıslakken lastiklerde ıslandığı için değişim esnasında bizi biraz zorluyor. Havalar hala iyiyken gelip değiştirirlerse daha iyi olur” şeklinde konuştu.

“BU UĞRADIĞIMIZ ONUNCU LASTİKÇİYDİ”

10 dükkana uğradığını ve hepsinde de sıranın olduğunu belirten araç sürücüsü Faruk Ergin, “dün akşam yılın ilk karını gördük. Bugünün işini yarına bırakmayalım deyip lastikçilere koştuk. Bu uğradığımız onuncu lastikçiydi. Her dükkanda uzun kuyruklar vardı, mecburen burada durduk. Canımızdan daha önemli değil zaman. Sırada beklesek değiştireceğiz” dedi.

Kaynak: Vanolay - Suat Tink