Bakanlıktan "yeşil dönüşüm teşvik" çağrısı Bakanlıktan "yeşil dönüşüm teşvik" çağrısı

Suat Tink – Vanolay

Van’da son zamanlarda yaşanan konut sorunu okulların açılmasına sayılı günler kala daha da derinleşti. Şehre gelen memur ve öğrenciler, fahiş fiyatlara dahi ev bulamıyor.

Van’da ciddi bir  konut sıkıntısının yaşandığına dikkati çeken Van Emlakçılar Odası Başkanı Orhan Özdek, yaşanan konut sorunu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Uzun yıllardır imar, alt yapı ve konut eksikliği gibi sorunlarla boğuşan Van’da yapılaşmanın şehir merkezine sıkışmış olması konut sorununun büyümesine neden oluyor. Konut sorunu okul ve üniversitelerin açılması ile daha da derinleşiyor.

“KİRALARDA FAHİŞ BİR ARTIŞ SÖZ KONUSU”

Konut bulamayan başta Vanlılar ile kente gelen misafirlerin barınma haklarının ellerinden alındığını söyleyen Özdek, “Bir eve birden çok kiracı sahip olmak istiyor. Dolayısıyla Van'da şu an ciddi bir konut eksikliği söz konusudur ve kiralarda da hadsiz bir artış söz konusu olmuştur. Şu an en basit bir evde 12 ile 15 bin TL arasında bir kira talep edilmektedir. Bu da Van'ın ne kadar büyük bir kaos içerisinde olduğunu göstermektedir. Vatandaşlarımız çok zor duruma düşmüş ve sıkıntıya düşmüşlerdir. Buraya gelen öğrenci, öğretmen, polis, memur ve dışarıdan gelen her vatandaşımız Van'da kiralık ev sorunu yaşamaktadır. Bu sorun her geçen gün artmaktadır ve büyümektedir. Bunun çözümü ise acil ve ivedi olarak imarda bir değişiklik yapmak, büyükşehir belediyesinin hemen ivedi olarak adımlar atması gerekmektedir. Burada yatırım yapmak isteyen müteahhitlerin önünü açmamız lazım. Burada konut sayısını çoğaltmamız lazım. Konut sayısı çoğalırsa en azından vatandaşlar kiralık ev bulabileceklerdir.” dedi.

“KİRA ARTIŞLARININ SEBEBİ KONUT SAYISININ AZLIĞIDIR”

Van'da yaşanan fahiş kira artışlarının en önemli sebebinin konut eksikliğinden kaynaklandığını belirten Başkan Özdek, “Artan kira fiyatlarının en önemli nedenlerinden bir tanesi de konut sayısının az olmasıdır bu durum hem ev sahiplerini hem de kiracıları sıkıntıya sokmaktadır. Şu an birçok ev sahibi eski kiracılarını çıkarıp yeni kiracıları bulmanın planlarını yapmaktadırlar. Bu da bir kaos ve sıkıntıdır. Acilen konut sayısının artması ve imar değişikliğine gidilmesi gerekiyor. Ancak kent bileşenlerinin herhangi bir adım atmaması beni üzmektedir. Bugün Van'da bu kadar konut sıkıntısı varken hiçbir STK, büyükşehir belediyesi ve valilik bir adım atmaması büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısacası vatandaşlarımızı kiralık ev konusunda rahatlatmamız gerekmektedir, yatırımların önünü açmamız lazım. Van'da konut sayılarını artırmamız lazım, altyapı üst Yapı sorunlarını çözmemiz lazım. Van'da bakir arazilerimiz çok fazladır. Ancak imardan dolayı sıkıntı söz konusudur. Van Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri bir araya gelerek bu sorunların ortadan kalkması için imardaki sorunların bir an önce çözülmesi gerekiyor ki vatandaşlar yeni konutlar elde etsin, yatırımcılar yeni konutlar üretsin” ifadelerini kullandı.

“KONUT SORUNU HER GEÇEN GÜN DAHA DA ARTACAKTIR”

Şehirde ev bulmanın neredeyse imkansız hale geldiğine dikkati çeken Özdek, “Ne bir öğrenci ne de bir öğretmen şu an Van'da kiralık ev bulamıyor bu da barınma sorununu ortaya çıkarıyor bunlar daha da büyüyecek sorunlardır. Van'da artık ev bulma imkânsız bir hal almaya başlayacaktır. Dolayısıyla bir an önce ivedilikle adımların atılması gerekmektedir. Çünkü vatandaşlar ciddi anlamda bir barınma sıkıntısı yaşamaktadır, bu sıkıntıların ortadan kalkması için büyükşehir ve valiliğin acilen adımlar atması gerekmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.