Okullarda Seçmeli Kürtçe Dili dersinin seçilmesi ve Kürtçe Dilinin nesiller boyu yaşatılması için yapılan çalışmalara hız veren HÜDA PAR, birçok ilde tanıtım ve bilgilendirme stantları kurdu. Daha önce kentin belirli noktalarına ‘Anadalimi Seçiyorum’ pankartları asan HÜDA PAR Van İl Gençlik Kolları, Beşyol Meydanında stant kurdu.kürtçe seçmeli ders (8)

Vatandaşları seçmeli derslerin son başvurularından önce bilgilendirmek isteyen HÜDA PAR gönüllüleri, Beşyol Meydanına kurulan stantta bilgilendirmelerde bulunarak el broşürleri dağıttı.kürtçe seçmeli ders (3)

Vanlı kardeşler gözyaşları arasında toprağa verildi Vanlı kardeşler gözyaşları arasında toprağa verildi

“DİLİNİ UNUTAN BİR MİLLET KENDİ BENLİĞİNİ DE UNUTACAKTIR”

Standı ziyaret ederek Kürtçe’nin önemine vurgu yapan HÜDA PAR Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Mehdi Oğuz, “Bir dil bir milletin geleceğidir, bir milletin olmazsa olmaz kimliğidir. Dilini unutan bir millet kendi benliğini de unutmak zorunda kalacaktır. Bir dilin unutulmaması için en önemli unsur o dilin bir eğitim diline dönüştürülmesidir. Yani siz bir dili insanlara eğitim dili olarak öğretmediğiniz sürece zaman içerisinde o dilin toplumda konuşulma oranının giderek azaldığını ve tamamen ortadan kaybolduğunu göreceksiniz. Kürtçe açısından da biz böyle ciddi bir tehlike olduğunu görüyoruz. Nesiller ilerledikçe Kürtçe konuşan insanların sayısında ciddi bir azalma söz konusudur. Dolayısıyla bu anlamda HÜDA PAR olarak başından beri Kürtçe’nin eğitim dili olması, anadilde eğitim hakkının verilmesi, Kürt Dili ve Edebiyatı’nın korunması gerektiğini söylüyoruz. Bir milletin dili korunursa o milleti bütün yönleriyle koruma altına almış oluyorsunuz. Biz de en azından yasal olarak var olan Kürtçe seçmeli derslerin tercih edilmesi noktasında ailelerimize sesimizi ulaştırmak ve aileleri bu konuda bilinçlendirmek için her sene bu tür çalışmalar yürütüyoruz ve olumlu sonuçlar da alıyoruz.” dedi.kürtçe seçmeli ders (1)-1

“KÜRT DİLİNE SAHİP ÇIKALIM VE ÇOCUKLARIMIZIN KÜRTÇE ÖĞRENMESİNİ TEŞVİK EDELİM”

Ailelere seslenen Oğuz, “Halkımızın daha da duyarlı olması gerekiyor. Bizim taleplerimize rağmen maalesef bugüne kadar Kürtçe anadilde zorunlu eğitim verilmesi noktasında bir adım atılmadı ama en azından seçmeli ders olarak verilmesini de bir avantaj görüp çocuklarımızı Kürtçe derslerinin seçilmesi noktasında teşvik edersek inşallah ileriki dönemler için de bir başlangıç olur. Halkımıza çağrımız, dilimiz bizim geleceğimizdir, kültürümüzdür, bizim kimliğimizdir. Eğer değerlerimizi, kimliğimizi kaybetmek istemiyorsak Kürt diline sahip çıkalım ve çocuklarımızın Kürtçe öğrenmesi noktasında seçmeli Kürtçe derslerini tercih etmeleri konusunda onları teşvik edelim.” ifadelerini kullandı.kürtçe seçmeli ders (5)

BAŞVURULAR 19 ŞUBAT’A KADAR SÜRECEK

Kürtçe seçmeli ders başvuruları 19 Şubat’a kadar devam edecek. Aileler ve öğrenciler okullarına başvurarak seçmeli Kürtçe derslerini seçerek anadillerini öğrenebilecekler.kürtçe seçmeli ders (2)kürtçe seçmeli ders (1)

Kaynak: Vanolay - Kasım Keklik