Suat Tink – Vanolay

Akaryakıt piyasasındaki dalgalanma, vergi artışları ve iç piyasadaki ekonomik tablo okul servisi ücretlerini de vurdu. Okulların açılmasına sayılı günler kala okul servisi ücretlerine yüzde 100’lük zammın yolda olduğu açıklandı.

Bakanlıktan "yeşil dönüşüm teşvik" çağrısı Bakanlıktan "yeşil dönüşüm teşvik" çağrısı

Artan maliyetlerden dolayı zammın kaçınılmaz olduğunu dile getiren Van Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Emin Tuğrul, yüzde 100'lük bir zam talep ettiklerini ve bu taleplerinin önümüzdeki günlerde yürürlüğe gireceğini söyledi.

EN UCUZ SERVİS 1000 TL OLACAK!

Mevcut servis ücretlerinin giderleri karşılamadığını vurgulayan Emin Tuğrul, “Mazot 40 lirayı geçti, sigorta ücretleri pahalı, yedek parça pahalı. Asgari ücret arttığından dolayı şoför maaşları yükseldi. Bir şoförün sigorta maliyeti 4 bin 500 lira. MTV, ÖTV gibi vergi artışları oldu. Bu maliyet artışlarından dolayı zam kaçınılmaz oldu. Mecburen 0-7 kilometrelik kısa mesafe ücretlerinde fiyat artışına gitmek zorundayız. Bu yılki beklentimiz kısa mesafede en az 1000 TL. Teklifimizi UKOME’ye verdik, önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Zam talebinin yürürlüğe girmesiyle birlikte geçtiğimiz yıl 455 - 500 lira arasında olan kısa mesafe ücreti en az 1000 TL’ye çıkmış olacak.

Servis araç sayısının yeterli olduğunu belirten Tuğrul, “Taşıma konusunda herhangi bir sıkıntımız yok. Araç sayısı ve şoför sayımız yeterli düzeyde. Hatta boş kalan servislerimiz bile var” dedi.

Başkan Tuğrul’un açıklamalarından sonra gözler Van Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Koordinasyon Merkezi (UKOME)’ye çevrildi. Van il sınırları içinde S plaka ile öğrenci servis taşımacılığı yapan minibüslerin öğrenci taşıma ücretlerinin artırılması talebinin önümüzdeki günlerde görüşülerek karara bağlanması bekleniyor.