Meteoroloji Genel Müdürlüğü Bölge genelinde havanın çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olması tahmin edilmektedir. Yağışların öğle ve akşam saatleri arasında Muş, Bitlis ve Hakkari illeri ile Van'ın güney ve doğu ilçelerinde zaman zaman kuvvetli olması beklenmektedir. 2000 metre üzeri rakımlı yerlerde yağışların karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor.
Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.
Rüzgarın güneyli ve batılı yönlerden orta kuvvette, yağış anında yer yer kuvvetli (30-50 km/sa) şekilde esmesi beklenmektedir.

Göç eden inci kefalini koruma çalışmaları sürüyor Göç eden inci kefalini koruma çalışmaları sürüyor

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI
Muş, Bitlis, Hakkari illeri ile Van'ın güney ve doğu ilçelerinde öğle ve akşam saatleri arasında yağışların yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde olması bekleniyor. Yağışların 2000 metre üzeri rakımlı yerlerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar ve yerel küçük çaplı dolu yağışı, yüksek kesimlerde buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Kaynak: VanOlay-Kasım Keklik