Cumhurbaşkanı kararıyla 3 yıl önce "kesin korunacak hassas alan" ilan edilen Yavuzlar Mahallesi'ndeki peribacaları, ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor. Köylüler tarafından Kofiraz olarak adlandırılan ancak Kapadokya’dan esinlenen ziyaretçilerin Vanadokya demesiyle bilinen bölge tarihi yapılar ve doğal oluşumlarıyla kendisine hayran bırakıyor.

Köylüler her ne kadar bölgenin 'Kofi' (başlık) ile 'faz' (kaya) sözcüklerinin birleşimi olan 'Kofiraz' olarak anılmasını istese de yerli ve yabancı ziyaretçiler Vanadokya olarak biliyor. İlçe merkezine 33, İran sınırına 3 kilometre uzaklıkta olan bu alanda 17 bin peri bacası, 35 mağara, 12 oyma ev ve doğal tüneller bulunuyor.

Volkanik patlama sonucu ortaya çıkması ve aşınma biçimi olarak Nevşehir'in Ürgüp ilçesindeki Kapadokya peribacaları ile aynı oluşum özelliklerine sahip bu peri bacaları turizme kazandırılmayı bekliyor. Rikan Kalesi'ne sırtını veren Kofiraz, önünde toprak damlı evlerin uzandığı manzarasıyla büyülüyor.

Vadi Doğa Sporları Kulübü'nün düzenlediği etkinlik kapsamında bölgeye giden doğaseverler, peribacalarını ve aynı alandaki tünel, mağara ve kaleyi gezdi, fotoğraf çekti.

Van'da askeri aracın geçişi esnasında EYP patladı! Van'da askeri aracın geçişi esnasında EYP patladı!

Kulüp başkanı Ömer Demez, Yavuzlar Peribacaları'nın yılın her döneminde farklı bir güzelliğe büründüğünü söyledi. Aynı alanda tarihi kale, mağara ve tünellerin de bulunduğunu belirten Demez, "Burası muhteşem bir yer. Doğayı, tarihi yerleri hep beraber korumamız gerekiyor. Kentimizin güzelliklerinin bulunduğu yerlerde etkinlikler düzenleyerek tanıtımına katkı sağlamak istiyoruz." diye konuştu.

Doğaseverlerden Memduh Acar ise bölgenin eşsiz bir güzelliğinin olduğunu dile getirerek, "Herkesin gelip görmesi lazım. Çok yoğun ziyaretçi potansiyeli var." dedi.

Kaynak: AA