Van merkezde yıllara meydan okuyan ve uzun yıllardır çürümeye terk edilen tarihi Tekel Binası restore edilerek atıl durumdan kurtarılmıştı. Tekel Binası’nın arkasına ise Bedesten Çarşısı yapıldı. Ancak çarşı için yapılan giriş tepkilere yol açtı.

Van Valiliği koordinasyonunda Van Büyükşehir Belediyesi, YİKOB ve DAKA işbirliğinde Tarihi Tekel Binasının arkasında yapılan ve geleneksel el sanatlarının ve yöresel ürünlerin tanıtımının yapılacağı Van Bedesten Çarşısı'nda sona gelindi.van bedesten çarşısı (3)

 İçerisinde Van kahvehanesi, geleneksel Van mutfağı, sosyal donatılar ve oturma alanlarının bulunduğu Van Bedesten Çarşı'nda çalışmalarda sona gelinirken, el sanatlarının ve yöresel ürünlerin tanıtımının yapılacağı merkez olacak.van bedesten çarşısı 1 (1)

Van'da Cumhuriyet döneminin ilk yapılarından olan eski Tekel Binası'nın arkasında yapılan Bedesten Çarşısı'nın önümüzdeki süreçte tamamlanarak hizmete açılması bekleniyor.van bedesten çarşısı 1 (2)

TARİHİ YAPIYA “UCUBE” EKLEME

Tarihi binanın bitişiğine yapılan Bedesten Çarşısı giriş kapısı vatandaşlar tarafından tepki çekti. Yapılan kapının tarihi yapıya uygun olmadığını dile getiren vatandaşlar, “Dokuya zarar verilmeden daha estetik bir şey yapılabilirdi.” ifadelerini kullandı.

 Van TSO ve Van TB eski başkanı Feridun Irak ise giriş kapısıyla ilgili ucube benzetmesi yaptı. Irak, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda; “Kamu eliyle ucube imalatlara bir yenisi daha ekleniyor. Tarihi Tekel binasının arka tarafına yapılan bedesten için giriş. Bu kadar uyumsuzluğu başka yerde göremezsiniz” diyerek tepkisini dile getirdi.

Kaynak: Vanolay - Elif Yüksek