Van Ticaret Borsası (VANTB) Başkanı Nayif Süer, yaklaşan kurban bayramı öncesinde kurbanlıklar ile ilgili çeşitli uyarılarda bulundu. 
Van Büyükşehir Belediyesi ve Van Ticaret Borsası bünyesinde hizmet veren, Canlı Hayvan Borsası (Van Canlı Hayvan Pazarı)’nda kurbanlık satışlarında hareketlilik başladı.

Van Gölü'nde kaybolan kişi Rov ve Sonar cihazları ile aranıyor Van Gölü'nde kaybolan kişi Rov ve Sonar cihazları ile aranıyor

KURBANLIKLAR VETERİNER HEKİMLER KONTROLÜNDE

Kurbanlıkların veteriner hekimlerin kontrolünde olduğunu söyleyen Süer, “Van Canlı Hayvan Pazarı’mız, Van Büyükşehir Belediyesi, Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Van Ticaret Borsası’nda görevli veteriner hekimlerimizin kontrolündedir. Veteriner hekimlerin kontrolünün ardından küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar meydana alınıyor. Bayramın dördüncü gününe kadar kurbanlık satışı yapılacaktır ancak kurban alımı son günlere bırakılmamalıdır.” dedi.Nayif Süer Ns 1

“KURBAN SATIŞ VE KESİM YERLERİNE DİKKAT EDİLMELİDİR”

Hayvanlara eziyet verilmeden kesim yapılması gerektiğine dikkati çeken Süer, “Van Büyükşehir Belediyesi’nin borsaya işletmesini verdiği, Van Canlı Hayvan Borsası (Van Canlı Hayvan Pazarı) ve belediyelerce belirlenen yerler dışında kurbanlık alımı ve kesimi yapılmamalıdır. Kurbanlık hayvanların kesimi şehir ve kasabalarda çalışma izni almış mezbahalar ile belediyeler tarafından sadece kurban kesimi için hazırlanmış, alt ve üst yapıları bulunan kesim yerlerinde ve Kurban Hizmetleri Komisyonlarının belirlediği yerlerde yapılmalıdır. Kırsal mahallelerde (Köy) ve kesim yeri bulunmayan yerlerde ve bahçelerde usulüne uygun olarak, çevreye zarar vermeden kesim yapılabilir. Ancak cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kesim yasaktır. Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Rastgele kesimler yapılmamalı, sertifikalı ve eğitimli kasaplar kesim yapmalıdır. Yeni kasaplar için de sertifikalı eğitimler verilmelidir. Aksi takdirde çok sayıda yaralanmalar meydana gelmektedir.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Vanolay - Haber Merkezi