Sigortalı olarak çalışan bir kişinin vefatı durumunda, geride kalan aile üyelerine ölüm aylığı bağlanması için bazı önemli koşullar bulunmaktadır. Bu koşulların başında, sigortalının belirli bir süre boyunca prim ödemiş olması gelir ve bu süre yasalarla 1800 gün olarak saptanmıştır. Ayrıca, sigorta kapsamında çalışan bir kişi, en az 5 yıl boyunca sigortalı olarak çalışmış olmalıdır. Eğer ölen kişi dul bir eş ise, tekrar evlenene kadar ölüm aylığı almaya devam edebilir.

Dul Eşin Emekli Maaşı Ne Kadar Olur?

Eşi vefat etmiş bir kadının, eşinin emekli maaşının ne kadarını alacağı, çocuklarının olup olmadığına göre değişiklik gösterir. Oranlar, çocuk sayısına veya çocuksuz olan eşe göre değişir. Dul kalan eşe maaş bağlanabilmesi için gerekli olan en önemli şart, ölüm tarihinde sigortalı ile Medeni Kanuna uygun bir şekilde evli olunmasıdır. Ayrıca, dul kalan eşin, kendi sigortası veya geliri olmamalıdır ve yabancı bir ülkede çalışmamalıdır.

Vanlılar jeneratörleri hazırlayın! Gün ortasında mesai saatinde elektrik kesintisi yapılacak. Kesinti birçok ilçede var Vanlılar jeneratörleri hazırlayın! Gün ortasında mesai saatinde elektrik kesintisi yapılacak. Kesinti birçok ilçede var

Vefat Eden Kişinin Emekli Maaşı Nasıl Bağlanır?

Ölüm aylığı başvuruları, vefat eden kişinin sigortasının hizmet koluna göre farklılık gösterir. Bu başvurular, farklı adresler veya online olarak e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilir. Dul kalan eşe emekli maaşı bağlanması, tekrar evlenmediği sürece devam eder. Ölüm aylığı alabilmek için ölen eşin en az 1800 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Başvuru şartları yerine getirildiğinde, ölüm aylığı vefat tarihini takip eden ayın ilk gününden itibaren ödenmeye başlar.