Vanlılar bu enerjiden mahrum kalacak! İşte enerji kesintisi yapılacak ilçeler ve mahalleler Vanlılar bu enerjiden mahrum kalacak! İşte enerji kesintisi yapılacak ilçeler ve mahalleler

MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN ?

Mevlid Kandili bu sene 26 Eylül 2023 Salı günü gerçekleşecek.

Hazreti Muhammed'in dünyaya teşrifi dolayısıyla rebiülevvel ayının 12'nci günü yılın son kandili  olarak idrak ediliyor.

MEVLİD KANDİLİ ANLAMI VE ÖNEMİ

Hazreti Muhammed'in dünyaya teşrifi dolayısıyla rebiyülevvel ayının 12'nci günü idrak edilen Mevlid Kandili, İslam dünyasının önemli gün olarak bilinir.

Sözlükte “doğum yeri ve zamanı” anlamına gelen mevlid kelimesi, İslâm kültüründe özellikle Hz. Peygamber’in doğumunu, bu vesileyle yapılan törenleri ve yazılan eserleri ifade etmek için kullanılır.

Mevlid Kandili insanı insan yapan bütün güzelliklerin odaklandığı bir şahsiyet olan rahmet elçisi Hz. Peygamberin doğumunu kutladığımız, onun insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme mevsimidir.

Kandiller:dünyayızı temizlemenin fırsatı olan, nefsin yanıltıcı arzu ve isteklerinden uzaklaşmanın imkânlarını sunan kutlu zaman aralıklarıdır.