Avustralya heyetinin başındaki eski Ticaret Bakanı Craig Emerson, "İkili ilişkilerde son dönemde yaşanan olumlu gelişmeleri memnuniyetle karşılıyorum, ancak daha yapılacak çok iş olduğunu biliyoruz" açıklamasını yaptı.

İki ülkenin birlikte çalışması gerektiğini belirten eski Çin Dışişleri Bakanı Li Zhaoxing ise "Ticaretin serbestleştirilmesine bağlı kalmalı ve Soğuk Savaş zihniyetine, blok çatışmasına ve ticari korumacılığa birlikte karşı çıkmalıyız." dedi.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese de Endonezya'da düzenlenen Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği zirvesi çerçevesinde Çin Başbakanı Li Qiang ile bir araya gelmiş ve görüşmeyi olumlu olarak nitelendirmişti.

Albenese ayrıca bu yıl içinde Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in daveti üzerine Çin'i ziyaret edeceğini de belirtti.

Avustralya ve Çin, insan haklarından Covid-19'un kökenlerine ve ticarete kadar farklı konularda anlaşmazlıklar yaşamıştı. Pekin ile ilişkilerin dondurulmasına neden olan bu dönemde Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere ile nükleer güçle çalışan denizaltılara erişmeyi sağlayan bir nükleer ortaklık kurdu.

Avustralya, iç siyasete yabancıların gizli müdahalesini yasaklayan yasaları kabul etmiş, Çin'in sahip olduğu telekomünikasyon devi Huawei'nin güvenlik endişeleri nedeniyle Avustralya'nın 5G ağını kurmasını engellemiş ve Covid-19 salgını hakkında bağımsız bir soruşturma yapılması çağrısında bulunmuştu.

Biden, yeni bir federal birim kurulduğunu duyurdu Biden, yeni bir federal birim kurulduğunu duyurdu

Buna karşılık Çin, Avustralya'ya yüzde 80,5'lik bir gümrük tarifesi uygulayarak 2020'de arpa ithalatını engelledi. (İLKHA)