Ermenistan-ABD ortak askeri tatbikatı, Ermenistan topraklarında 11 Eylül-20 Eylül arasında yapılıyor.

Amerikalı Tümgeneral Gregory Anderson ve Tuğgeneral Patrick Ellis, tatbikatı denetlemek amacıyla Ermenistan'ın başkenti Erivan'a gitti.

Azerbaycan, Ele geçirilen silahların listesini açıkladı Azerbaycan, Ele geçirilen silahların listesini açıkladı

Konuyla ilgili Ermenistan'daki ABD Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, Erivan'a giden ABD 10. Dağ Tümen Komutanı Anderson ile ABD Avrupa ve Afrika Kara Kuvvetleri Kurmay Başkan Yardımcısı, Harekat Başkanı Ellis'in, ABD'nin Ermenistan Büyükelçisi Kristina Kvien ile devam eden "Eagle Partner 2023" tatbikatını inceleyecekleri belirtildi.

Tümgeneral Anderson, "Ermenistan'la bağlarımız çok yönlü iş birliğine dayanmaktadır. ABD, özellikle nükleer silahların yayılımının önlenmesi ve barışın korunması gibi kritik alanlarda ülke yeteneklerinin güçlendirilmesi amacıyla sürekli olarak Ermenistan'a askeri yardımda bulunuyor."

"Eagle Partner 2023 tatbikatı, Ermenistan'la uzun süredir devam eden ortaklığımızın bir kanıtıdır." diyen Büyükelçi Kvien, "Ermenistan'ın, ABD Savunma Bakanlığı Devlet Ortaklık Programı kapsamında Kansas Ulusal Muhafızları ile kalıcı ilişkisiyle desteklenen onlarca yıllık başarılı barışı koruma ve güvenlik iş birliğine dayanmaktadır." ifadelerini kullandı.

Ermenistan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ile ABD'nin, 11-20 Eylül'de ortak "Eagle Partner 2023" tatbikatı gerçekleştirileceğini açıklamıştı. (İLKHA)