1 Kasım'da aile hukukuyla ilgili sempozyum düzenleyecek. Düzenlenecek sempozyumla ilgili açıklamada bulunan Bakan Tunç, Aile ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığının da sempozyuma davet edileceğini belirtti.

Tunç, "Önceki haftalarda 'Aile hukukunu baştan sona ele alacağız' dediğimde hemen birileri devreye girdi, 'Medeni Kanun değişiyor mu?' Medeni Kanun 2021 yılında değişti zaten. Medeni Kanunu rafa kaldırma gibi bir şey olabilir mi? Bizim yeni ihtiyaçlarımız yok mu? Diğer mevzuat çalışmalarında değişiklik yapıyoruz. Aile hukukuyla ilgili de boşanma davalarıyla ilgili uzun süren yargılamalardan vatandaşlarımız şikayetçiyse, burada TBMM'deki milletvekillerimiz buna duyarsız kalmaz." dedi.

Gıda zehirlenmesi şüphesiyle 14 kişi hastaneye kaldırıldı Gıda zehirlenmesi şüphesiyle 14 kişi hastaneye kaldırıldı

Adalet Bakanlığı olarak oluşturdukları bilim kurulları olduğunu hatırlatan Tunç, "Bu anlamda Meclisimize teknik destek verecek olan yürütmenin makamı Adalet Bakanlığı. Boş mu duracağız. Bu anlamda o vatandaşlarımızın taleplerine duyarsız mı kalacağız? 10 yıl süren boşanma davası var. Burada boşanma davasıyla tazminat, nafaka konularını ayırabiliriz, ayırmamız da gerekir. Nafaka ile ilgili bahsedilen mağduriyetlere duyarsız kalmamak gerekir. Kadının hassasiyeti noktasında biz hassasız. Kadınların korunması, onların nafaka konusunda mağduriyetlerine yol açılmamasını biz de savunuyoruz. Diğer yandan eğer dosya bazında farklı haksızlıklara neden olunuyorsa her iki taraf açısından düşünmek gerekir." diye konuştu. (İLKHA)