Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin, "Aralık ayının sonuna kadar çalışmayı bitirip Meclise götürürüz diye umuyorum çünkü çok hızlı çalışıyoruz." dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

EYT konusunda çalışmalarının henüz tamamlanmadığını söyleyen Bilgin, çalışma bitince bunu açıklayacaklarını söyledi.

Meclis'te yaptığı konuşmada EYT ilgili sayıların her ay değiştiğini anlattığını hatırlatan Bilgin, "Haziran rakamları bir buçuk milyon demiştik. Şimdi 1 milyon 800 bin civarı oldu. Bu rakamlar da dahil bilinen verileri değerlendirip hesabımızı ona göre yapmamız lazım. Farklı iş yerlerinde çalışmış hizmet birleştirilmesi yapılmış ya da yapılmamış olanlar var." dedi.

Bilgin, "Bu teknik bir çalışma. Bütün bu çalışmalar tamamlanacak, ay sonuna kadar bitecek diye düşünüyorum. Aralık ayının sonuna kadar çalışmayı bitirip Meclise götürürüz diye umuyorum çünkü çok hızlı çalışıyoruz. Yeni değil uzun zamandır çalışıyoruz." diye ekledi.

Bilgin, işkolu yönetmeliğinde bir değişiklik yapacaklarını belirterek, bu konuda yasal çalışmalarının olduğunu ve Meclis'e götüreceklerini söyledi.

Bilgin, "Mevcut kanunda işveren işkolunu kendi oluşturuyor, bunu kaldırıyoruz. Yapılan işe göre bakarız, hangi iş koluna giriyorsa ona göre işkolunu tayin ederiz. Kanun bize o yetkiyi veriyor. O yetki etkin şekilde kullanılmamış ama şimdi kullanacağız. Sendikalaşmanın önündeki tüm engelleri kaldıracağız." diye ekledi. (İLKHA)
https://ilkha.com/ekonomi/bakan-bilginden-eyt-aciklamasi-303650