Milli Eğitim Bakanlığı duyurdu… İlk kez yapılacak!   Milli Eğitim Bakanlığı duyurdu… İlk kez yapılacak!  

Haber Merkezi

Van’a Vefa Platformu Başkanı Osman Yıldız, 2023-2024 Eğitim ve öğretim yılının başlaması dolayısıyla sitem dolu bir basın açıklaması yaptı.

Başkan Yıldız açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Önceki yıllar pandemiden kaynaklı ne yazık ki geçen dönem de ülkemizin yaşadığı asrın felaketi olan 11 ilimizde büyük yıkıma neden olan fakat tüm ülkemizi etkileyen ve bu duruma bağlı olarak da eğitim-öğretim sürecini olumsuz yönden etkileyen olayların bir daha yaşanmamasını diliyorum.

Ülkemizdeki yeni eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığının almış olduğu eğitim kalitesini artıracak ve özellikle okullarımızda öğrencinin artık keyfi ve işgüzarlıktan kaynaklı başarısızlığının önüne geçmek için yapılan değişikliklerin yerinde olduğunu düşünmekteyiz bu kurallar öğrencinin sorumluluğunun bilincinde olmasını sağlayacaktır.

Ziyaretimize gelen Aileler ve vatandaşlarımızla yapılan istişareler sonucunda ne yazık ki insanların alım gücünün düşmesi ve kırtasiye malzemeleri ile okul formalarındaki astronomik fiyat artışlarından ötürü öğrencileri için yaptıkları okul masraflarında çok ciddi bir şekilde zorlandıklarını gördük.

Özellikle birçok okulda tam gün eğitim alan öğrencilerin öğlen yemeği ihtiyacını karşılayamadığını gördük bu durumun ivedilikle yetkili kurum tarafından çözüme kavuşturulmasını beklemekteyiz. Van’a Vefa Platformu olarak önerimiz her ilçemizde bulunan yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla belirlenen okulların müdürleriyle öğrencilerin bu çok önemli ihtiyaçlarının karşılanmasıdır.

Eğitimde Türkiye başarı ortalamasına baktığımızda ne yazık ki yıllardır eğitimdeki başarısızlık sanki Van’ımızın kaderiymiş gibi her yıl ülke ortalamasının son sıralarında olmanın ezikliğini ve utancını yaşayan vatandaşımızı bu durumdan kurtarmak için yetkili kurumun bu yıl için hazırladığı bir yol haritası olacak mı onu çok merak ediyoruz.

Ne yazık ki gördüğümüz bir diğer problem de birçok okulun ya inşaat tadilatı ya da tamamen yıkılarak yenisinin yapılmasından kaynaklı sıkıntılar. Özellikle merkez ilçelerimizde bulunan birçok okul sınıflarında halen 50 öğrencinin üzerinde eğitim verilmeye çalışıldığını görüyoruz durum bu kadar kötüyken birçok okulun aynı anda tadilat nedeniyle kapatılması ve öğrencilerinin bu kadar yoğun olan sınıflara dağıtılması aslında kurum amirlerinin ne kadar vizyonsuz ve işgüzar olduğunun açık örneğidir bu yanlış stratejinin sorumluluğu da bu duruma onay veren kişinindir. Yaşanan bu durumun en açık örneği de 3 derslik bir Anasınıfı olan okula 300 öğrenci yerleştirilmeye çalışılmasıdır.

Temennimiz İlimizde eğitim-öğretim sürecinde yaşanan bunlar gibi onlarca problemin en kısa sürede çözüme kavuşturularak başarı sıralamasında Van’ımızın hak ettiği seviyeye çıkartılması bu iyi dilek temennimle başta geleceğimiz yarınlarımız olan evlatlarımızın eğitmenlerine ve öğrencilerimize kazasız belasız başarılarla dolu bir eğitim yılı diliyorum.”