Sırbistan Cumhurbaşkanı, Kosova'nın kuzeyindeki saldırının Kosovalı Sırplar tarafından yapıldığını söyledi Sırbistan Cumhurbaşkanı, Kosova'nın kuzeyindeki saldırının Kosovalı Sırplar tarafından yapıldığını söyledi

Petrol üretici ülke konumunda olan Gabon‘da yaşanan askeri darbe petrol fiyatlarının yükselmesine sebep oldu.

Petrol, Suudi Arabistan’ın üretimi kısması, ABD petrol stoklarının azalması ve petrol üreticisi Gabon’da askeri darbe yaşanmasından dolayı petrol fiyatları art arda beşinci günde de yükselişini sürdürdü.

Batı Teksas ham petrolü varil başına 82 dolara yükselerek mart ayından bu yana en uzun artış serisine doğru ilerledi. Brent petrol de bugün yüzde 0,3 artışla 85,75 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan önemli bir petrol üreticisi olan Gabon’da askerler seçimleri iptal ettiklerini açıkladı ve başkent Libreville’de silah sesleri duyulduğu bildirildi. Ayrıca askerlerin ülkede bazı önemli kurumları feshettikleri duyuruldu.

Ancak Gabon’da henüz ham petrol üretiminde veya ihracatta herhangi bir kesinti bildirilmedi. Yine de Gabon’daki siyasi gelişmeler petrolde arz endişelerini tetikledi ve fiyatların artmasına katkıda bulundu.

Kaynak: İLKHA