TBMM Başkanı , Mevlit Kandili mesajı paylaştı TBMM Başkanı , Mevlit Kandili mesajı paylaştı

Batman'da doğan ve göz tansiyonu rahatsızlığı nedeniyle görme yetisini kaybeden 30 yaşındaki Ayğan, üniversite yıllarında tanıştığı Esra Ayğan'la evlendikten sonra 3 yıl önce Yüksekova'ya taşındı. Görme kaybıyla başa çıkmak için mücadele eden Ayğan, eşinin destekleriyle hayattan kopmadı. Yüksekova'da yaşayan görme engelli Feyzullah Ayğan, Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü'nün sağladığı destekle haftada üç gün boyunca halı sahada antrenman yaparak hayatına sporla devam ediyor.

HAYALLERİNDEN HİÇ VAZGEÇMEDİ

Daha önce amatör futbolcu olan ve spor yapmaya devam etmek isteyen Ayğan, Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü'ne başvurdu ve spor kariyerine devam etme isteğini iletti. İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Sami Keskin'in de yardımıyla Ayğan, müdürlükteki antrenörler eşliğinde haftanın üç günü halı sahada antrenmanlarını sürdürüyor. Engelli maaşıyla ailesini geçindiren Ayğan, kendisini geliştirerek Görme Engelli Futbol Milli Takımı'na katılmayı hedefliyor. Küçük yaşlardan itibaren atletizm ve futbol ilgisi olan Ayğan, futbolun yaşamına anlam kattığını ve halı sahada antrenman yaparken mutlu olduğunu ifade etti. Ayğan:

Eşinden dolayı Yüksekova'ya yerleştiğini anlatan Ayğan, "Ailede genetik olarak bir göz tansiyonu rahatsızlığımız var. 8 kişilik bir aileyiz, 5 kişi görme engelli. Görme kaybım giderek artmaya başladı. 2 yıldan bu yana hiç görmüyorum. Yüksekova'da kendimi geliştirmek için Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğüyle iletişime geçtim. Sağ olsunlar bana çok yardımcı oldular. Ulaşım konusunda da bana destek veriyorlar" ifadelerini kullandı.

PES ETMEDİM!

Engelli olmasına rağmen pes etmenin yanlış olduğunu söyleyen Ayğan:

"Köşeye çekilmenin ne bana ne de bir başkasına faydası olacaktı. Görme kaybını yaşamadan önce amatör sporcuydum. Bıraktığım yerden devam kararı aldım. İnsanın istediği zaman başaramayacağı hiçbir şey yoktur. Aileler de böyle durumlarda pes etmemeli. Çocuklarına sahip çıkmalı, sosyalleşmelerini sağlamaları lazım. Görme engelli olmama rağmen her şeyi yapabiliyorum. Profesyonel olmasa da futbol oynuyorum. Bilgisayar kullanıyorum. Yeter ki vazgeçmeyelim. Hedefim bir gün milli takımda oynamak" şeklinde konuştu.

TEMEL HEDEF SPORU TABANA YAYMAK

İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Keskin ise Yüksekova'da sporu tabana yaymayı hedeflediklerini belirterek:

"Feyzullah kardeşim, bizimle iletişime geçerek destek istedi. Biz de talebini kabul ettik. Antrenman günlerinde evinden alıp tekrar evine bırakıyoruz. Başarılı, azimli bir kardeşimiz. Elimizden gelen bütün desteği vereceğiz. Yeter ki hedeflerine ve hayallerine ulaşsın." diye konuştu.