Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliğinde kurulan bir ekip ile Hazreti Nuh'un Gemisi'ne ait olduğuna inanılan alan ile ilgili ilk resmi çalışma başlatıldı.

Üç kutsal kitapta yer alan ve hakkında çok fazla efsane barındıran Hazreti Nuh'un Tufanı ve Gemisi ile ilgili dünya üzerinde yıllardır çeşitli araştırmalar gerçekleştiriliyor. Gerçekleştirilen çalışmalardan en somut veriler Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Telçeker ile Üzengili köyleri arasında bulunan Durupınar Site'deki Hazreti Nuh'un Gemisi'ne ait olduğuna inanılan alanda yapılıyor.

İlk olarak 1959 yılında varlığından haberdar olunan alanla ilgili yut dışından gelen araştırmacılar tarafından çok sayıda çalışma ve inceleme yapıldı. Bu araştırma grupların içinde zaman zaman Türkiye'den bilim adamları da yer aldı.

Yürütülen çalışmaları somutlaştırmak için Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından bir çalışma ekibi oluşturuldu.

Oluşturulan ekibin başkanlığını Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Kaya ve İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kumral yapıyor. Kurulan ekip Hazreti Nuh'un Gemisi ile ilgili Türkiye'den ilk defa resmi olarak araştırma yapmaya başlayacak.

Hazreti Nuh'un Gemisi ile ilgili yapılan araştırmanın Ağrı için önemli olduğunu belirten Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Abdulhalik Karabulut, çalışmaların olumlu sonuçlanması kentin gelişimine katkı sunacağını belirtti.Hazreti Nuh'un Gemisi ile ilgili çok sayıda çalışmaya imza attıklarını belirten Karabulut, "Ağrı Dağı ve Nuh(Aleyhisselam)'un Gemisi çok önemli bir ikilem. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi olarak 2023 yılında '7. Uluslararası Ağrı Dağı ve Nuh'un Gemisi' sempozyumu yapacağız inşallah. Özellikle 3 tek tanrılı kutsal kitapta Nuh'un Gemisi ve Tufan özellikle vurgulanıyor. Ağrı ve Nuh'un Gemisi'nin Kitab-ı Mukaddeste önemli bir yeri var. Kitab-ı Mukaddeste Nuh'un Gemisi'nin Ağrı Dağı'nda olduğu özellikle vurgulanıyor. Bunun içindir ki İslam dışındaki diğer diğer dinlerde Ağrı Dağı kutsal bir dağ olarak kabul ediliyor. Müslüman alemde de Nuh'un Gemisi'nin Ağrı Dağı'nda olması ile ilgili ciddi çalışmalar var. Bizde sempozyumlarda buna şahit olduk. Bu çerçevede biz kısa süre önce Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi olarak ikili bir protokol imzaladık." dedi.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut

"… ciddi hassas bilimsel inceleme yapacağız"

Alan ile ilgili yapılacak çalışmada takip edilecek yol haritasını anlatan Karabulut, "Yaptığımız bu protokol çerçevesinde ilk adım olarak Ağrı Dağı'nda Nuh'un Gemisi'nin izlerini bulmak için bilimsel bir araştırma yapmayı planladık ve ekipler oluşturduk. Ekipler bu hafta gerek Ağrı Dağı'nda ve gerekse Ağrı Dağı eteklerindeki Telçeker köyündeki Nuh'un Gemisi'nin siluetinin olduğu bölgede hem yer üstü ve hem de yer altı birçok numune aldılar ve bunları İstanbul'da, İstanbul Teknik Üniversitesi laboratuvarlarında inceleyecekler. Bu inceleme neticesinde bize bir yol haritası belirleyecekler. Bu yol haritası çerçevesinde amacımız özellikle bu çalışmanın devamında yeraltı görüntüleme metotları ile bu bölgede yer altında bir geminin bulunup bulunmayacağı ile ilgili ciddi hassas bilimsel inceleme yapacağız. Bu inceleme neticesinde inşallah bir geminin, yapının burada olduğu sonucuna varırsak ondan sonra bunu daha da detaylandıracağız. Yaş tayinleri ile de bunlar yapıldığında artık Hazreti Nuh'un yaşadığı dönemi de dikkate aldığımızda bize ciddi anlamda bilimsel verilere dayalı bir sonuç vermiş olacak. Buda inşallah Ağrı'nın gelişimine çok önemli bir katkı yapmış olacak." ifadelerini kullandı.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Kaya

Oluşturulan heyetin başkanlığını yürüten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Kaya ise şunları söyledi:

"Hazreti Nuh'un Gemisi ile ilgili hem Kur'an-ı Kerim'de yer alması ve hem de Tevrat, İncil'de yer alması farklı toplumlarda farklı bir yeri olan küresel bir inanç turizmi durumudur biz o şekilde değerlendiriyoruz. Hazreti Nuh'un Gemisi'nin olduğu yerler ile ilgili çok farklı yerler var ama en çok dillendirilen yerlerden bir tanesi de Ağrı Dağı ve hemen 1959 yılında Telçeker, Üzengili köyleri arasındaki doğal anıtın olduğu yerdir. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi olarak bu alanda 2003 yılından itibaren çalışmalar yapıyoruz. En son işte ben 2020 yılında Ağrı Dağı ve Nuh'un Gemisi adlı kitap kaleme almıştım ve bunu yayınladım. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor."

"Tabi bu güncel ve gizemli bir konu"

Prof. Dr. Faruk Kaya, "Tabi bu güncel ve gizemli bir konu. Gizemini kaybetmiyor hiçbir zaman. 1829 yılından itibaren Friedrich Parrot'un Ağrı Dağı'na tırmanışı ile birlikte başlayan bir arayış Ağrı ve çevresinde. Daha sonra 1959 yılında Durupınar Site'deki alan eklendi ve bununla beraber Ağrı'da iki yerde Nuh'un Gemisi aramaları başladı. Üniversite olarak bu yaptığımız çalışmaları daha ileriye taşıyabilmek için İstanbul Teknik Üniversitesi ile bir işbirliği protokolü yaptık. Bu protokol çerçevesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kumral ve benim başkanlığımda bir ekip oluşturduk. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi, tabi Ağrı Valiliği'nin de himayelerinde bu alandaki arayışlar artık resmiyete binmiş oldu." şeklinde konuştu. (İLKHA)

https://ilkha.com/arastirma-analiz/hazreti-nuhun-gemisinin-varligi-ile-ilgili-ilk-resmi-ve-somut-calisma-baslatildi-300526