Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Şerefiye Mahallesi Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi Kültür Sarayı kavşağında bulunan ağır hasarlı bina için yıkım kararı verilmişti. Uzun zamandır boşaltılması beklenen bina nihayet boşaltıldı ancak yıkım da ağırdan alınıyor. Vatandaşlar, kazalara davetiye çıkaran binanın ne zaman yıkılacağını merak ediyor.

Trafikte yaşanan sorunlarla sık sık gündeme gelen Van’da bu kaldırım kullanılamaz hale geldi. Devlet tiyatrosu karşısında yıkıma hazırlanan binanın çevresi sac duvarlarla kapatıldı. Yola kadar gelen sac kaplamalar kaldırımları kullanılamaz hale getirdi. Kazaya davetiye çıkaran uygulama vatandaşlardan tepki alıyor. Uzun zamandır kapatılan kaldırımlar olası kazalara davetiye çıkarırken vatandaşlar yetkili belediyelere çağrıda bulunarak bir an önce kaldırımların açılması gerektiğini söyledi.

Binanın ne zaman yıktırılacağına ilişkin sorulara ise yanıt İpekyolu Belediyesinden geldi.

İpekyolu Belediye Başkan adayı Bor, ziyaretlerini sürdürüyor İpekyolu Belediye Başkan adayı Bor, ziyaretlerini sürdürüyor

Belediyenin basın biriminden yapılan açıklamada; "İlgili bina ağır hasarlı bir bina olup Kentsel Dönüşüm kapsamında yıkıma hazır hale getirilmiştir. Sacların kaldırımı kapatması ağır hasarlı binanın ani bir şekilde göçerek vatandaşlara zarar vermemesi amacıyla iş güvenliği kapsamında yaptırılmıştır. Yapı Kontrol Müdürlüğünce yıkım ruhsatı işlemleri tamamlanmış olan yapının yıkımı için mahkemece verilen yürütme durdurma kararının sonuçlanması beklenmektedir." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Vanolay - Kasım Keklik