Geçtiğimiz günlerde, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir'in katıldığı bir törenle, Şelemçe ile Basra'yı birbirine bağlayacak demiryolu hattının inşasına başlandı.

32 kilometrelik demiryolu projesi, Irak'ın Basra kenti ile İran'ın güney sınır kasabası Şelemçe'yi birbirine bağlayacak. Projenin tamamlanması planlanan süre ise yaklaşık 18 ila 24 aydır.

Tahran ve Bağdat, bu hat projesini ilk olarak 2014 yılında bir anlaşma ile geliştirmeye karar verdi. Ancak, Irak'taki çatışmalar nedeniyle proje askıya alındı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile görüştü Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile görüştü

Irak'ta güvenlik ve siyasi durumun düzelmesiyle birlikte, projenin 2021'in sonlarında tekrar gündeme geldi.

İran'ın eski Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Şelemçe'den geçerek Irak'ın Basra kentine kadar uzanacak demiryolu hattını "son derece önemli bir proje" olarak değerlendirmişti.

Ancak, iki yıl boyunca herhangi bir somut adım atılmadı. Ancak, son günlerde projeye ilişkin önemli adımlar atılmış ve temelleri atılmıştır.

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhbir, projenin tamamlanmasıyla İran'ın demiryolu ağının Akdeniz ülkelerine bağlanabileceğini belirtti. Ayrıca, projenin hayata geçirilmesiyle İran ile Irak arasındaki ticaret hacminin ortalama 11 milyar dolardan 30 milyar dolara çıkabileceğini vurguladı.

Projenin bir parçası olarak İran, iki ülkeyi ayıran su yolu üzerinde bir köprü inşa edecektir. Bu su yolu İran'da Arvand Nehri ve Irak'ta Şattü'l-Arab olarak bilinmektedir. (İLKHA)