İranlı girişimci Hassan Mohammadi tarafından geliştirilen alarm cihazın seri üretimi Van’da başladı. Ev ve işyerlerindeki güvenliği artırmak, insanların kendilerini güvende hissetmesini sağlamak amacıyla tasarlanan "GSM ve elektromanyetik dalgalar ile hareket algılayan ve hava parametreleri ölçen alarm cihazı" Türkiye’nin her tarafında talep görüyor.

2022 yılında TEKNOFEST tanıtılan ve ödül alan cihaz elektromanyetik dalgalarla duvarların arkasındaki hareketleri bile algılama özelliğine sahip. Çalışmalarını Van'da sürdüren Hassan Mohammadi’nin ampul şeklinde ve kablosuz olarak tasarladığı cihazı 2023 yılında düzenlenen ISIF2023 yarışmasında da ödüle layık görüldü. Düşük hava kalitesi, doğal gaz ve su kaçağını tespit ederek ev sahibinin cep telefonuna iletme özelliği de taşıyan cihaz, Dünya Mucitler Federasyonu Türkiye Temsilciliği ile Anadolu Buluşlar ve Buluşturucular Derneği Doğu Anadolu Temsilciliğinin destekleri ile Van'da seri üretilmeye başlandı.van iranlı mucit (4)

Van’da kuyrukta bekleyenlere ESK’dan kötü haber! Van’da kuyrukta bekleyenlere ESK’dan kötü haber!

Seri üretime başladıktan sonra talebe yetişemediklerini dile getiren Dünya Mucitler Federasyonu Türkiye Temsilcisi Dr. Mehrdad Fojlaley, “Bu proje çok amaçlı bir alarm cihazıdır. Samsun’da gerçekleşen TEKNOFEST’te ödül almış bir projedir. Ar-Ge işlemlerini bitirdikten sonra markamızı Türkiye’de tescil ettik, patent başvurusu yaptık. Şuan Van’da seri üretimdeyiz. Elektromanyetik dalga ile çalışıyor. Hırsızlığa karşı ortamdaki hareketi algılıyor. Hatta duvarların arkasından 20 metre uzaklığa kadar bir hareket oluşursa onu algılayıp uygulamaya veri gönderiyor. Sim kartla çalışıyor ve mesaj olarak bilgileri gönderiyor. Havanın nemini, sıcaklığını, hava kalitesini ölçüyor. Oksijen düşerse karbon monoksit yükselirse cihaza bilgi veriyor. Bu cihaz bir ampul şeklinde yapıldı. Hiçbir sensöre ve bakıma gerek yok. Kablo çekmeye gerek yok. Üretim maliyeti de daha düşük bundan dolayı tüketiciye büyük bir avantaj. Elektrik kesildiği zaman pille çalışıyor. Siren cihazına da kablosuz Wi-Fi ile bağlanıyor. Amacımız şuan Türkiye ve iç piyasamızdır. Bu cihazın benzeri yok, inşallah yurt dışına da ihraç edeceğiz. Tüm belgelerimizi aldık, kayıt belgelerimiz ve patentimiz mevcuttur. Seri üretimimiz başlamış şuan devam ediyor. İnşallah istihdamımız da daha fazla olacak. Ürüne talep çok.” dedi.van iranlı mucit (5)

“DUVAR ARKASINDAKİ HAREKETİ BİLE ALGILIYOR”

CE ve ISO belgeleri alınan alarm cihazının insanlara güven verdiğini söyleyen Mohammadi, bu cihazın benzerleri gibi sensöre ihtiyaç duymadığını belirtti. Mohammadi, "En küçük, kablosuz çok amaçlı alarm sistemi. SMS ile çalışıyor. Bu ürünü diğer alarm sistemlerinden farklı kılan özelliği, sensöre ihtiyacının olmaması. Hareket algılamayı elektromanyetik dalgaları ile yapıyor. Duvar arkasındaki hareketi bile algılama avantajı var. Gaz ve su kaçağını da cep telefonu ile ev sahibine bildiriyor. Düşük hava kalitesi uyarısında da bulunuyor. Hareket yarıçapını 20 metreye kadar ayarlayabiliyor. 10 metreye kadar ses dinleme sistemine sahip. Kablo ve uzmanlara ihtiyaç duyulmadan kurulabilir. Android ve iOS yazılımı var. Bu ürünü Van'da üretmeye başladık. Türkiye markası olarak dünya piyasasına sunacağız." ifadelerini kullandı.van iranlı mucit (1)-1van iranlı mucit (6)van iranlı mucit (3)

Kaynak: Vanolay - Suat Tink