Kasım Keklik / Van Olay

Çalışırken zaman zaman hastalık ve iş kazası nedeniyle rapor almak zorunda kalabiliyoruz. Rapor aldığımız gün sayısı kadar işveren tarafından maaşından kesilirken iş görmezlik adı altında geri kalan ücret SGK tarafından ödeniyor.

İşte detaylar…

RAPOR PARASI HESAPLARA NE ZAMAN YATAR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Emeklilerimizden gelen serzenişlerin farkındayız" Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Emeklilerimizden gelen serzenişlerin farkındayız"

Rapor parası, işverenin raporu SGK'ya bildirmesinin üzerinden en geç 15 gün geçmesiyle çalışanların PTT veya e-Devlet üzerinden tanımlanan banka hesabına yatırılır.

Bu ücretin hesaba yatırılmasıyla birlikte 2 ay içerisinde alınması gerekmektedir.Bu süre içerisinde alınmayan ücretler SGK'ya tekrar iade edilebilir.

RAPOR ÜCRETİ NE KADAR?

Hastalık halinde geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parası, kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurullarından istirahat raporu alınmış olması şartıyla sigortalıya ortaya çıkan iş göremezliğin üçüncü gününden başlamak üzere her gün için verilmektedir.

Hastalık halinde verilecek geçici iş göremezlik ödeneği,

- Yatarak tedavilerde günlük kazancının yarısı,

- Ayaktan tedavilerde ise günlük kazancın üçte ikisidir.

Buna göre; Asgari ücretlilerin alacağı rapor parası, 2023 yılı için ayakta tedavide günlük 144,5 liradan 223.5 TL'ye, yatarak tedavide de 108,42 liralık tutar 167.68 TL'ye yükseldi.