103

Malumunuz olduğu üzere bir Mart itibariyle normalleşme adımlarının atılacağı söylendi. Pandeminin başlamasından bu yana, en çok istenen şey normalleşmeydi. Fakat en çok istenen şey için istenilenler yapılmadığından hali hazırda istenilen seviyede değiliz maalesef. İstenilen şeylerin yerine getirilmesi, istenenlerin yerine getirilmesine bağlıdır. Normalleşmenin ünündeki en büyük engel tedbirlerin kapsamlı olarak yerine getirilmemesi ve tedbirsiz olarak normalleşmeye geçmeye çalışmaktır.
Mart ayı baharın habercisi olan bir aydır. Bahar ise güneşli hava ve yeşillik demektir. Yeşillik ve güneşli hava ise insanların dışarı çıkma, gezme ve piknik yapma isteklerinin fazla olacağı bir zaman dilimine işarettir. İnsanların dışarı çıkma isteği, gezme ve piknikler ise sosyal alanların fazla olacağı ve buna bağlı olarak insanların birbirleriyle ziyadesiyle etkileşime geçeceği bir sürece işarettir. İnsanların birbiriyle ziyadesiyle etkileşime geçme hususu ise corona virüsün en çok sevdiği bir fırsat ortamıdır. Yani, anlayacağınız bu bahar corona virüsün baharı olabilir maazallah…
Yukarıda değindiğimiz hususları göz önünde bulundurarak normalleşmeye adımlarımızı atmalıyız. Normalleşme niyetiyle attığımız adımlarımız anormalleşmeye sebep olmasın. Van ili, Türkiye’nin diğer illerine nazaran vaka sayıları itibariyle şimdilik iyi durumdadır. Ama bu iyi tabloyu muhafaza etmek gerekir. Aksi halde Van, eski haline dönebilir ki bu durum her açıdan zararlı sonuçlara sebep olur.
Sadece Van’da değil neredeyse dünyanın her yerinde corona virüs, insanlar arasında normal bir hal almış durumdadır.  Türkiye’deki vakalar, corona vakalarının başladığı süreçteki vakalardan daha fazla bir seviyedir. Ama vakalar arttığı halde insanların virüse karşı algıları ve davranışları, olması gerekenden daha rahat bir vaziyettedir. Bu da gösteriyor ki asıl tehlike, tehlikenin insanların arasında normal karşılanmasıdır. 
Van ili için düşünülen bir normalleşme süreci varsa bu süreç iyi yönetilmeli ki önümüzdeki Ramazan bayramında çifte bayram yaşayalım. Çifte bayram tabirini Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan da coronanın başladığı ilk süreçte kullanmıştı ama maalesef bunu yaşayamadık. Ama tedbirlere uyarsak ve bu konuda kararlı olursak çifte bayram yaşamak mümkün olacak inşaallah…
Hali hazırda normalleşmeye uygun bir zemin Van için düşünülebilir. Fakat bir daha eski hale gelmemek için ciddi önlemler alınmalı. Önlemler alınmaz ise eski hale döneceğimiz ihtimali kesin bir hal alır. İnsan sağlığını tehdit eden bu salgını, sağlıklı bir şekilde sonlandırmak için Van halkının ve idarecilerinin birlik içinde ve tedbirlere uyarak süreci kontrol altında tutmalıdır. Van, corona sürecini iyi yönetmede Türkiye’deki diğer illere örnek bir çalışma sergileyebilir.
Tedbirli normalleşmeyle Van daha güzel olacak inşaallah…

Ryan Reynold

0 yorum

FİKRİNİZİ BELİRTİN

Zorunlu alanları doldurunuz *