103


Zaman, Allah’ın insanlara bahşettiği en büyük nimetlerdendir. Nitekim Kur’an-ı kerim’de zamanın kıymetine dair birçok ayet-i kerime vardır. Allah (cc) bir hususu kitabına gündem etmişse o husus çok önemlidir demektir. Hele bir de Allah (cc) bu husus üzerine yemin etmişse bu onun çok daha kıymetli olduğunu gösterir. Malumunuz olduğu üzere Allah (cc) Asr süresinde; ’’Asr’a yemin olsun ki insanlar hüsrandadır. İman edip Salih amel işleyen ve birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler müstesnadır.’’ Şeklinde buyurarak biz kullarını zamanı değerlendirmeye teşvik edip zamanı değerlendirmemenin ise hüsran sebebi olduğunu vurgulamıştır.

Yukarıdaki sure-i celile’de vurgulandığı üzere zaman paha biçilmez bir kıymete sahiptir. Nitekim insana biçilen ömür Allah’ın rızasını kazanmaya yeterli bir zaman dilimidir. O halde Allah’ın üzerine yemin ettiği bu nimet bizler için bir hazine hükmündedir ki onun rızasına erişmenin yegâne yolu bu nimeti onun rızası doğrultusunda değerlendirmektir.

Bu bağlamda bilhassa öğrenci kardeşlerimizi doğrudan ilgilendiren ’’Ara Tatil ’’ süreci var önümüzde. Bu süreç kısa bir süreç olarak düşünülüyor ve kısa bir süreç olarak da düşünüldüğü için de genel itibariyle verimsiz bir şekilde değerlendiriliyor. Ama dinimizde boş vakit yoktur aksine boşa geçirilen vakit vardır ki o da Asr süresindeki hüsran ehli insanlardan olmaya sebeptir. Boşa geçirilen vakit demek ise kişiye dünya ve Ahiret açısından en ufak bir faydası olmayan işlerdir ki bu konuda Allah (cc) Mü’minun süresinin 3. Ayet-i kerimesinde; ’’ Onlar ki boş ve yararsız şeylerden yüz çevirirler’’ şeklinde buyurarak layıkıyla iman eden bir kimsenin faydasız ve boş işlerle uğraşmasını onlara yakıştırmamıştır. Allah’ın (cc) bize yakıştırmadığı her ne iş ve davranış varsa bunlardan itinayla uzak durmalıyız. Yine bu konuda peygamber efendimiz de bir hadis-i şerifinde;’’ Kişinin faydasız işleri terk etmesi, Müslümanlığının güzelliğindendir.’’(Tirmizi- Zühd) şeklinde buyurarak güzel bir Müslüman olmanın şifresini bize beyan etmiştir ki güzel bir Müslüman olmamıza engel olan en büyük sebep, zamanımızı faydasız ve boş işlerle meşgul etmemizdir.

Evet, ara tatil verimsiz geçirilecek bir zaman dilimi midir? Yukarıdaki değindiğimiz hususları göz önünde bulundurduğumuz zaman ara tatil asla verimsiz geçirilecek bir zaman değildir. Dolayısıyla ara tatilde zamanımızı nasıl değerlendirmeliyiz?

-İlk olarak şunu kendimize ilke edinmeliyiz; dünya ve Ahiret kuşun iki kanadı hükmündedir. Yani her ikisi için ayırdığımız zaman dengeli olmalıdır. Böyle yapılırsa dünya için ayrılan ve ölçülü kullanılan zaman da hakkımızda hayırlı olacaktır. Bunun için de geçen bir dönemin muhasebesini yaparak tatili değerlendirmeye başlamalıyız. Çünkü geçen bir dönem içerisinde hangi alanda eksikliklerimiz varsa onlara yoğunlaşmalıyız.

-Ara tatil az bir zaman dilimi olsa da mutlaka söz konusu zaman dilimi için bir program hazırlamalıyız.

-Programı hazırlarken maddi ve manevi gelişimimizi göz önünde bulundurmalıyız. Ve özellikle saatleri ayarlarken mutlaka namaz vakitlerine göre ayarlamalıyız. Çünkü asıl program namaz vakitlerini dikkate alarak hazırladığımız programdır.

-Bu süreçte namazlarımızı evimize en yakın olan camide cemaatle kılmaya özen göstermeliyiz. Bu vesileyle camide cemaatle namaz kılmak bir meleke haline gelebilir ki bu da çok güzel bir haslettir.

-Aynı zamanda geçen bir dönem içerisinde zayıf olduğumuz derslerimiz üzerinde iyice durup söz konusu zayıflığımızı gidermeye çalışacağız. Bunu yaparken çevremizde bu konuda daha iyi seviyede olan arkadaşlarımızdan yardım da talep edebiliriz.

-Bu süreçte mutlaka kitap okumalıyız. Seçeceğimiz kitaplar eksikliğimizin olduğu alan ile ilgili olmalıdır. Aksi halde kitap okumamızın bize çok bir faydası olmayacaktır.

-Tabi ihmal etmememiz gereken en önemli husus ise, ailemizle de vakit geçireceğiz ve akrabalarımızı da ziyaret edebilmeliyiz.

-Kur’an-ı kerim okumaya da programımızda yer ayırmalıyız.

Evet, unutmayalım ki bizlerin en büyük sermayesi ’’ Ömür Sermayesi’dir’’ bu sermayenin tatili yoktur. Müslüman’ın tatili dünyada değildir. Çünkü dünya imtihan yeridir. Bu imtihan hayırla bitirilirse tatili hak edeceğiz inşallah ki o tatil de Allah’ın rızasına erişmenin neticesi olan CENNETTİR.

Tatili cennete erişmek olan mü’minlere selam olsun…

 

 

Ryan Reynold

0 yorum

FİKRİNİZİ BELİRTİN

Zorunlu alanları doldurunuz *