Alaattin Güçlü / Van Olay

31 Ağustos 2023 tarihinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nda  yapılan oylamada, zam teklifi 5'e karşı 6 kabul oyuyla geçmişti.

Buna göre, 2024'ün ilk altı ayında %15, ikinci altı ayında %10, 2025'in ilk altı ayında  %6 ve ikinci altı ayında  %5 zam yapılacağı açıklanmıştı.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Zam, sosyal medyada gündem oldu. '#memur' başlığı ile atılan paylaşımlar yaklaşık 3 bin paylaşımı buldu.

Erciş Belediyesi’nden temizlik çalışması Erciş Belediyesi’nden temizlik çalışması

MEMUR-SEN DE PAYLAŞIM YAPTI

Memur Sendikaları Konfedarasyonu(Memur-Sen) paylaşımında: 

İşveren - Hakem İşbirliği Kararını Kabul Etmiyoruz!

Bugün Hakem Kurulu tarafından açıklanan haksız karar ile bir aydır süren toplu sözleşme dönemi sonuçlandı. Kamu görevlilerinin maaş/ücret artışının enflasyon beklenti ve tahminlerinin altında kaldığı, enflasyon farkının müjde gibi lanse edilmesinin sağlıklı olmadığı tarafımızca her aşamada tespit ve ifade edilmişken, İşveren/Hakem Heyetinin kamu görevlileri kayba uğratacak, gerçeği görme ve doğru teklifi getirme iradesinden uzak kararını kabul etmiyor ve şerh düşüyoruz.

BİR PAYLAŞIM DA ERBAKAN'DAN GELDİ

Yeniden Refah Partisi kurucusu Fatih Erbakan, paylaşımında: 

Memur maaşlarına 2024 yılı için “yüzde 15+10”, 2025 yılı için “yüzde 6+5” artış yapılacak. Merkez Bankası'nın 2024 yılı enflasyon tahmininin dahi yüzde 33, 2025 yılı tahmininin ise yüzde 15 seviyesinde olduğu bir ortamda bu son derece düşük artış oranı büyük hayal kırıklığına yol açmıştır. Önümüzdeki iki yılda da yoksulluğa mahkum edilen milyonlarca memurumuz, Merhum Erbakan Hocamız’ın Başbakan olduğu 54. Hükümet dönemindeki maaş zamlarını hatırlıyor ve Milli Görüş ruhuna hasret duyuyor.