Son bir haftada 87 dolar olan brent petrolün fiyatı 81,43 dolara kadar geriledi. Bununla beraber araç sürücülerini sevindirecek bir gelişme yaşandı. Sektör temsilcilerinin aktardığına göre, motorine hafta başında 1.50 TL’lik indirim bekleniyor.

1,5 TL İNDİRİM GELİYOR

Motorindeki indirimin miktarı litre başına 1,5 TL civarında olacak. Öte yandan ekim ayında motorinin litresinde de 2 lira 92 kuruş indirim yapıldıktan sonra 17 Ekim günü yeniden 2 lira 25 kuruş zam yapılmıştı. 31 Ekim 2023 tarihinde ise 1,57 TL indirim yapılmıştı.

Dolar-Euro bugün ne kadar? 28 Kasım 2023 güncel döviz piyasası… Dolar-Euro bugün ne kadar? 28 Kasım 2023 güncel döviz piyasası…

VAN'DA GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

Van'da benzinin litre fiyatı 35,85, motorinin 39,37, LPG'nin ise 18,65 TL'den işlem görüyor.

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?

Akaryakıt fiyatları Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım şirketlerinin belirlediği fiyatlar, ürün cinsine rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük çaplı değişiklik gösterebiliyor.

Kaynak: Vanolay - Haber Merkezi