Rusya'nın Ukrayna işgali sonrası topraklarına ilhak ettiği Herson'un Valisi Vladimir Saldo, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüştü.

Moskova'nın Tahıl Koridoru Anlaşması'nı askıya alması ve Herson'da iki ay önce vurulan Kakhovka Barajı'yla ilgili son durumun masaya yatırıldığı görüşmede Saldo, Rus lider Putin'e sürpriz bir öneri sundu.

Putin-Saldo görüşmesinden bir karePutin-Saldo görüşmesinden bir kare

İsrail Gazze'de hava saldırısı düzenledi İsrail Gazze'de hava saldırısı düzenledi

"ERDOĞAN'LA GÖRÜŞMEDEN ÖNCE KONUYU ARAMIZDA TARTIŞALIM"

Skadovsk Limanı'yla Zonguldak arasında 2007'de yapılan feribot seferlerine atıf yapan Saldo, "Bugün Tahıl Anlaşması'nın olmaması nedeniyle, 2007 yılında Skadovsk Limanı'ndan Zonguldak'a başlattığımız ticaret yolunu yeniden devreye alabiliriz. Böyle bir öneri var. Zonguldak'la İstanbul'a yaptığımız seferler çalışıyordu ve 1.200'den fazla gemi girişi olmuştu." dedi.

"Türkiye Cumhurbaşkanı'yla görüşme öncesi bu konuyu tartışmalıyız." diyen Saldo'ya Putin, "Tamam." diyerek teklifi/öneriyi değerlendireceğinin sinyalini verdi.

ANKARA BU TEKLİFE SICAK BAKAR MI?

Putin'le Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önümüzdeki ay yüz yüze görüşmesine kesin gözüyle bakılıyor. Önerinin, Putin tarafından Erdoğan'a sunulması durumunda kabul görmesi zor. Zira Türkiye, ne Rusya'sız ne de Ukrayna'sız bir tahıl koridoruna sıcak bakmıyor.