Şampiyonun belirleneceği hafta alınan şaibeli kararla U-19 takımına karşı sahaya çıkan Erokspor şampiyon oldu. Şampiyonluğu direkt etkileyen bu şaibeli olay sonrası Vanspor, Bursaspor karşısında 20. dakikada sahada çekildi. PFDK’ya sevk edilen Vanspor’a ne kadar ceza verileceği merak konusu oldu.

ŞİKE İDDİLARINI YANITSIZ BIRAKAN TFF VANSPOR’U PFDK’YA SEVK ETTİ

Vanspor ve spor dünyasının şike iddialarını yanıtsız bırakan TFF, skandal bir karar aldı. TFF’den yapılan açıklamada; “Vanspor 04.05.2024 tarihinde oynanan Bursaspor-Vanspor TFF 2. Lig Beyaz Grup müsabakasındaki “müsabakayı terk etmeleri” nedeniyle Futbol Müsabaka Talimatı’nın 24/1-a maddesi uyarınca PFDK'ya sevk edildi.

TEKNİK DİREKTÖR BOZKURT DA PFDK’YA GİTTİ

Vanspor teknik direktörü Ümit Bozkurt da Bursaspor maçında “sportmenliğe aykırı hareketi” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 36. maddesi uyarınca 07.05.2024 tarihinden itibaren tedbirli olarak PFDK'ya sevk edildi.

VANSPOR’A NASIL BİR CEZA VERİLECEK? İŞTE SAHADAN ÇEKİLMENİN CEZASI…

Türkiye Futbol Federasyonu'nun düzenlediği Futbol Müsabaka Talimatı'nın 24. maddesine göre, Vanspor puan silme, para cezası ve tazminat cezası alabilir.

FMT kararlarına göre, “Başlamış bir müsabakayı terk eden takım hakkında hükmen mağlubiyet kararı verilmekle beraber ayrıca mevcut puanlarından galibiyet halinde verilen puan kadar puan silinir. Böyle durumlarda ilgili kulüp, hakemlerin masrafları ile diğer masrafları ve karşı takımın zararlarını karşılamak üzere TFF tarafından takdir edilecek tazminatı ödemek zorundadır.

Bir sezon boyunca ikinci defa müsabakaya gelmeyen, müsabaka sahasına gelmekle beraber müsabakaya çıkmayan veya müsabakayı terk eden takım hakkında hükmen mağlubiyet kararı verilmekle beraber, bu takım ligden çıkarılarak bir alt lige düşürülür ve bu müsabaka tarihinden itibaren bu takımla müsabakası olan diğer takımlar müsabakaları oynamaksızın hükmen galip gelmiş sayılırlar.

Vanspor oyuncularından taraftara çağrı Vanspor oyuncularından taraftara çağrı

Gelişim liglerinde mücadele eden takımlarının müsabakalarında bu hüküm uygulanmaz, TFF tarafından tespit edilecek esaslara göre işlem yapılır. Ligden çıkarılarak alt lige düşürülen takım sayısı, o ligden aldığı derece nedeni ile düşecek takım sayısı kadar veya daha fazla ise ayrıca sezon sonundaki puan sıralamasına göre düşme uygulanmaz, daha az sayıda ise eksik kalan takım sayısı kadar puan sıralamasına göre alt lige düşürülür.” cezaları veriliyor.

PLAY-OFF RİSKE GİRER Mİ?

Puan silme cezası alması beklenen Vanspor’un play-off’a katılmasında herhangi bir sorun görünmüyor. Ligin bitmesine haftalar kala ikinciliği garantileyerek play-off 3. Tura kalmayı başaran Vanspor’un 3 puanı silinirse yine sıralaması değişmeyecek.

Kaynak: Vanolay - Suat Tink