Anadolu Ajansının (AA) Global İletişim Ortağı olduğu çalıştay, 22-24 Eylül'de "Mimarlık ve Zanaat Ekseninde Osmanlı Eserlerinde Geometrik Desenler" başlığıyla düzenlenecek.

Bakan Koca: Grip aşınızı ihmal etmeyin Bakan Koca: Grip aşınızı ihmal etmeyin

Geometri ve Sanat Okulu'nun bir faaliyeti olan çalıştay,  geometrik yüzey kaplama sistemleri konusunda uzman araştırmacı yazar Dr. Serap Ekizler Sönmez yürütücülüğünde gerçekleştirilecek.

Çalıştay kapsamında ilk gün gerçekleşecek konferansta Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç, Y. Mimar Saeid Shakouri, Doç. Dr. Elif Baga ve Dr. Serap Ekizler Sönmez sunum yapacak.

Geometrik desenler farklı perspektiflerle ele alınacak

Konferansta bilim ve sanatın kesiştiği multidisipliner bir alan olan "geometrik desenler", sanat ve sanat tarihinin yanı sıra bilim tarihi ve irfani düşünce perspektifleriyle ele alınacak.

Osmanlı mimarisindeki geometrik desenlerin yapısıyla çağdaşı olan Safevi ve Babürlü geometrik desenleri arasındaki farkların işleneceği eğitimler, geleneksel mimari alanında projeler yürüten İranlı Mimar Saeid Shakouri ve Türkiye'den Dr. Serap Ekizler Sönmez tarafından yürütülecek.

Uluslararası Geometri ve Sanat Okulu'nun bir faaliyeti olarak İstanbul Teknik Üniversitesi, TSA Travel, Deen Arts Foundation, Brandcom Group ve Stil Ahmet desteğiyle gerçekleştirilecek çalıştay ile alana doğru perspektiften bakılmasına dair farkındalık oluşturulması hedefleniyor.