Sınır kenti ve turizm potansiyeli yüksek olmasına rağmen ekonomik düzeyde istenilen seviyeye çıkamayan Van’da yaşam koşulları zorlaşıyor. TÜİK’in açıkladığı ‘Yoksulluk ve Yaşam Koşulları İstatistikleri’ kentin içler acısı durumu bir kez daha gözler önüne serdi.

Akdamar Adası'na nasıl gidilir? Akdamar Adası gidiş ücretleri ne kadar? Akdamar Adası'na nasıl gidilir? Akdamar Adası gidiş ücretleri ne kadar?

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük illerinden biri olan Van, ekonomik ve sosyal verilerde ülkenin son sıralarında yer alıyor. Türkiye’nin İran’a açılan kapısı olan Van’ın yoksulluk durumu kötüleşmeye, yoksulluk sınırı ise her yıl artmaya devam ederken, açıklanan bir veri daha bunu net bir şekilde göstermiş oldu. TÜİK’in açıkladığı istatistiklere göre, Van’ın da içerisinde bulunduğu Muş, Hakkari ve Bitlis’i kapsayan TRB2 Bölgesi’nde yoksulluk oranı fazlayken, yaşam koşulları da kötü çıktı.

VAN YİNE SON SIRALARDA

2023 yılına ilişkin ‘Yoksulluk ve Yaşam Koşulları İstatistikleri’ni açıklayan TÜİK’e göre, TRB2 Bölgesi’nde bulunan Van, Türkiye’nin en yoksul ve yaşam koşulları kötü olan illeri arasında yer aldı. Eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 50’si dikkate alınarak belirlenen bölgesel yoksulluk sınırına göre, Van’ın da içerisinde bulunduğu TRB2 Bölgesi’nde yoksulluk sınırı 15 bin 598 TL oldu. Van’ı da kapsayan TRB2 Bölgesi’nde yoksulluk oranı ise yüzde 9,3 olarak gerçekleşti.

HEM YOKSUL HEM DE YAŞAM KOŞULLARI KÖTÜ…

Eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 60’ı dikkate alınarak belirlenen bölgesel yoksulluk sınırına göre, Van’ı da kapsayan TRB2 Bölgesi’nde yoksulluk sınırı 18 bin 718 TL oldu. Medyan gelirin yüzde 60'ı dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre, Van’ın da içerisinde bulunduğu TRB2 Bölgesi’nde her bin kişiden 355 kişi yoksul ve bu bölgede yoksulluk oranı 16,1 olarak sayılara yansıdı.

Kaynak: Vanolay - Elif Yüksek