Türk-Amerikan Akademik Konseyi’nin organize ettiği Akademi Toplantıları kapsamında bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Türk-Amerikan Akademik Konseyi’nin organize ettiği Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki toplantıda Boston’da yaşayan Türk Akademisyen Topluluğu ile akademik toplulukları arasında kalıcı işbirliklerin kurulması bu çerçevede akademik diyaloğun derinleştirilerek ortak araştırma ve eğitim projelerinin teşviki amacıyla bir araya geldi.

Van Şamran Kanalı'na uluslararası ödül Van Şamran Kanalı'na uluslararası ödül

Van Yyü Yale Uni
 
Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli ile birlikte İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, Türk-Amerikan Akademik Konseyi Kongre Başkanı Prof. Dr. Cengiz Karakaya, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesinden Dr. M. Furkan Burak’ın Harvard Üniversitesi'nde katıldıkları toplantıda bilim insanları ile akademik kaynakların paylaşımını kolaylaştıracak stratejik bir akademik işbirliği köprüsü kurma ve bilgi alışverişinde bulunma amacıyla bir araya geldiler.Van Yyü Harvard
 
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) Prof. Dr. Oral Büyüköztürk, Harvard Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil ve Harvard Tıp Fakültesinden Doç. Dr. Ebru Oral’ı ziyaret eden Şevli, misafirperverliklerinden dolayı akademisyenlere teşekkür etti. Tıp Fakültesi’nin eğitim hastanelerinden biri olan Massachusetts General Hospital’da görev yapan Doç. Dr. Ebru Oral ziyareti sırasında Rektör Şevli, dünyanın sayılı ortopedi laboratuvarlarından olan Harris Ortopedi Laboratuvarı’nı da gezme fırsatı buldu.
 
Daha sonra Yale Üniversitesinde akademisyenlerle buluşmak üzere üniversiteye geçen Rektör Şevli, buradaki toplantıda akademik işbirliklerini güçlendirmek ve bu süreçte bilgi, deneyim ve kaynak paylaşımı gibi konular da fikir teatisinde bulundular.

​​​​​​​Hamdullah Şevli Harvard
 
Prof. Dr. Hamdullah Şevli, diğer akademisyenlerle birlikte Akademi Toplantıları kapsamında bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde Türkiye Cumhuriyeti Boston Başkonsolosu Murat Uğurluoğlu’na da nezaket ziyaretinde bulundu.

Kaynak: Vanolay - Haber Merkezi