Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından düzenlenen ödüllü Siyer Yarışması, Van’ın 11 ilçesinde toplam 36 okulda gerçekleştirildi. 7'den 70'e her yaştan katılımın olduğu ‘Kaybedeni Olmayan Sınav’da yarışan binlerce kişi büyük bir heyecan yaşadı.van siyer sınavı heyecanı (25)

Van nöbetçi eczaneler listesi... Van nöbetçi eczaneler listesi...

Yarışmaya katılan adaylar sabah saatlerinden itibaren sınav merkezlerine gelerek beklemeye başladı.

van siyer sınavı heyecanı (14)Türkiye geneli saat 11.00'da başlayan yarışmanın 1 ve 2'nci kategorisinde 60 soru, 3. ve 4'üncü kategorisinde 75 soru olup cevaplama süresinin tüm kategoriler için 90 dakika olarak belirlendi. van siyer sınavı heyecanı (13)Çocuk, erkek, kadın ve yaşlıdan oluşan yarışmacılar, umrenin yanı sıra birbirinden farklı ödüller için ter döktü.van siyer sınavı heyecanı (12)

Yarışmaya giren çocukların velileri ise yarışmanın yapıldığı okulların bahçelerinde heyecanla çocuklarının yarışmadan çıkmasını bekledi.van siyer sınavı heyecanı (4)

ÇOCUKLAR SINAV HEYECANINI ANLATTI

Sınav sonrası duygularını anlatan Ramazan Öven, “Peygamber efendimizin hayatını öğrenmek çok eğlenceli, arkadaşlarıma da bunu tavsiye ediyorum.” dedi.

5. sınıf öğrencisi Ebu Talha Alan, “Evde, okulda kitabımı okuyarak ve ders kitaplarından özet çıkararak sınava hazırlandım. İyi geçti ama bazı sorularda zorlandım. Kitaplarını okusunlar, filmlerini izlesinler ve öğrensinler. Çünkü Peygamberimizin hayatını yaşamak çok güzel bir şey. Peygamberimiz yürüyen bir Kur’an ve bunu benimsemek çok güzel. Peygamber efendimizi çok seviyoruz, onu salat ve selamla anıyoruz.” ifadelerini kullandı.van siyer sınavı heyecanı (16)

6. sınıf öğrencisi Musab Tanrıkulu, “2-3 defa kitabı bitirdim. Sınavım bir iki soru dışında çok kolay geçti. Peygamber efendimiz çok kutlu birisi, Allah O’nu mucizelerle donatmış. Bence herkes peygamberimizin hayatını bilmeli ve O’nun hakkında bilgi sahibi olmalı.” diye konuştu.van siyer sınavı heyecanı (17)

Huzeyfe Ucak, “Peygamber efendimizin hayatını öğrendim, arkadaşlarımın da öğrenmesi gerekiyor. Peygamber efendimizi çok seviyoruz.” dedi.van siyer sınavı heyecanı (19)

Ödül olarak drone istediğini belirten 5. sınıf öğrencisi Huzeyfe Uygun, “Kitabımı okuma saatlerine, evde okudum ve 3 defa bitirdim. Sınavım iyi geçti, drone istiyorum. Peygamber efendimiz çok iyi bir insan. O’nu örnek almamız ve yaptıklarını yapmamız lazım. O’nu okuyup O’nu yaşamamız lazım.” diye belirtti.van siyer sınavı heyecanı (20)

Hanne Müberra Tosun da şunları söyledi: “çok güzel çalıştım, çok güzel yazmışlardı. Siyer sınavını yapan herkese çok teşekkür ediyorum. Peygamber efendimizin dürüst olduğunu, Kuba Mescidini gibi bir sürü şey öğrendim. Drone ve akıllı saat istiyorum.”van siyer sınavı heyecanı (21)

“AMAÇ ÖDÜL ALMAK DEĞİL EFENDİMİZİN HAYATINI GÜZEL BİR ŞEKİLDE ÖĞRENMEK”

Sınav sayesinde Hazreti Muhammed’in hayatını öğrendiğini belirten Ahmet Sait Ağbaş, “Genelde kitapta okuduğum önemli yerlerin altını çizdim, oralardan tekrar ettim. Sınavım güzel geçti, 60 soru sorulmuştu sadece 4 boş bıraktım. Ödül alacak olursam, sadece 600 ödül var, umre maalesef yok. Amaç ödül almak değil efendimizin hayatını güzel bir şekilde öğrenmek benim için. Kitap eğlenceliydi, efendimizin hayatını güzel bir şekilde öğrendim. Bilmediğim yerler vardı, O’nun çektiği zorluklar ve sıkıntıları öğrendim.” şeklinde konuştu.van siyer sınavı heyecanı (22)

Sınavının iyi geçtiğini söyleyen Almaç Yılmaz da ödül olarak drone istediğini ifade etti.van siyer sınavı heyecanı (23)van siyer sınavı heyecanı (11)van siyer sınavı heyecanı (24)van siyer sınavı heyecanı (15)van siyer sınavı heyecanı (10)van siyer sınavı heyecanı (9)van siyer sınavı heyecanı (8)van siyer sınavı heyecanı (7)van siyer sınavı heyecanı (6)van siyer sınavı heyecanı (5)van siyer sınavı heyecanı (3)van siyer sınavı heyecanı (2)van siyer sınavı heyecanı (1)

Kaynak: Vanolay - Suat Tink