Fed, politika faizini sabit tuttu! Piyasaların tepkisi merak ediliyor? Fed, politika faizini sabit tuttu! Piyasaların tepkisi merak ediliyor?

 Kasım Keklik – Vanolay

Van’da faaliyet gösteren bir şirketin konkordato ilanının dün mahkemece kabul edildiği ve 3 ay süreyle geçici mühlet kararı verildiği bildirildi.

VANER Taşımacılık Temizlik Gıda İnşaat Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi, ekonomik sorunlar nedeniyle konkordato ilan etti. Şirketin talebi 5 Eylül 2023 itibariyle kabul edilerek 3 ay süreyle geçici mühlet kararı verildi.

KONKORDATO NEDİR?

Konkordato; bir borçlunun alacaklılarına mahkeme aracılığıyla yaptığı ödeme teklifinin, alacaklıların en az yarısı (veya belirli durumda 2/3’ü) tarafından kabul edilmesi ve Ticaret Mahkemesi tarafından tasdik edilmesi şartıyla, borçlunun tüm adi (rehinli veya imtiyazlı olmayan) borçlarını, bu teklifi doğrultusunda ödeyebilmesidir. Rehinli alacaklar için borçlunun talebinin olması  ve rehinli alacaklılar tarafından kabul edilmesi halinde, rehinli borçlarda bu kapsama dahil olur.

Bundan da anlaşılacağı üzere, konkordato teklifinin alacaklıları bağlayıcı hale gelebilmesi için, alacaklıların belirli bir çoğunluğu tarafından kabul edilmesi ve ayrıca mahkeme tarafından tasdik edilmesi gerekir.

VAN-ER BETON’DAN AÇIKLAMA

VANER Taşımacılık Temizlik Gıda İnşaat Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi, ekonomik sorunlar nedeniyle konkordato ilan etti. Şirketin talebi 5 Eylül 2023 itibariyle kabul edilerek 3 ay süreyle geçici mühlet kararı verildi. İsim benzerliği olan VAN-ER BETON’dan açıklama geldi.

VAN-ER Beton İcra Kurulu Başkanı Emre Kurtlan Cacim, “Basın ve yayın organlarında çıkan VANER Taşımacılık Temizlik Gıda İnş. Sanayi ve Tic. Ltd. Şti’nin konkordato ilan etmesi haberi üzerine firmamız ile olan unvan benzerliğinden kaynaklı yanlış anlaşılmalara sebep vermiş olup VAN-ER BETON İML.NAK.İNŞ.MAD.SAN.TİC.İTH.İHR.LTD.ŞTİ. olarak haber ile firmamızın hiçbir şekilde bağlantısı bulunmadığı kamuoyuna saygıyla duyurulur…” dedi.