Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından Türkiye genelinde düzenlenen siyer sınavına Van’da da 7'den 70'e binlerce kişi katıldı. İpekyolu ilçesi Mesut Özata Anadolu Lisesi’nde düzenlenen Siyer Sınavı'na katılan görme engelli Ravza Makbule Dinçer, amacının Hazreti Muhammed (sav) hayatını öğrenmek olduğunu ifade etti.

Sesli kitap dinleyerek sınava hazırlanan Ravza Dinçer, iki yıldır Peygamber Sevdalıları Vakfı’nın düzenlediği sınavlara katıldığını dile getirdi.fotoğraflar (9)

En büyük hayalinin umreye gitmek olduğunu belirten Dinçer’in Hazreti Muhammed’e olan sevgisi ise imrendirdi.görme engelliler siyer sınavı (6)

Van Gürpınar'da 111 sosyal konutun inşaatı başlayacak! Van Gürpınar'da 111 sosyal konutun inşaatı başlayacak!

Yüzde 88 görme engelli olduğu için özel bir sınıfta ve bir gözetmen ile sınava tabi tutulan Dinçer, engelli olmanın Hz Muhammed'in hayatını öğrenmeye engel olmadığı söyledi.

“UMREYE GİTMEYİ İSTİYORUM”

Sınavda başarılı olursa umreye gitmek istediğini belirten Ravza Makbule Dinçer, “Geçen yıl da online olarak girmiştim. İnternette sesli kitap dinliyordum. Heyecan vardı, stres vardı. Ya nasip olursa da umreye gidersem. Umreye gitmeyi istiyorum. Mescid-i Haramı görmek, Ravza-i mutahharayı görmek, oraları gezmek güzel olurdu. Peygamber efendimizin ayak bastığı yerler olsun, O’nun gördüğü yerleri görmek isterdim. Değişik bir duygu. Güzel geçti, zor olan sorular da vardı ama kolay olanlarda vardı. Çalışınca zaten oluyor. En basitinden azmetmesi lazım. Hayallerine kavuşmak için istendi mi oluyor. Peygamber efendimiz gibi güzel bir insanın hayatını öğrendikçe daha çok öğrenmek istiyor. Bir kere okuyup, öğrenmesi bile yeterli olur.” şeklinde konuştu.görme engelliler siyer sınavı (1)

Ravza’nın zor şartlara rağmen sınava hazırlandığını belirten baba Abdurrezzak Dinçer, “Ravza ve büyük oğlum görme engelli. Ravza, yüzde 10-12 arasında görebiliyor. Buna rağmen azmediyor, çabalıyor. Elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz ama bazen yeterli olmuyor. Bizim olmazsa olmazımız Peygamber aşığı olmamız ve Peygamberi de Allah için sevmemizdir. İlk başta Allah’ı sevip ondan sonra peygamberi Resul olarak kabul etmemiz ve bu yolda devam etmemiz gerekiyor. Diğer velilerin de bu konuda gerekeni yapması ve üzerine düşen hassasiyeti göstermesi gerekiyor.” dedi.görme engelliler siyer sınavı (8)

Görme engellilerin okullarda sorun yaşadığını belirten Dinçer, yetkililere seslenerek, “Yıllardır bu zorluklarla karşı karşıyayız. Ne Milli Eğitimden ne de diğer yerlerde çok kez başvurmamıza rağmen ama yeterince destek alamadık. Bu zorlukları yenmemiz için birinin el atması gerekiyor. Hem okullarda hem de eğitim konusunda bu çocuklara bir öncülük yapılması, yol açılması lazım.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Vanolay - Suat Tink