Ülke genelinde artışa geçen üst solunum yolu enfeksiyonları her yaştan insanda görülüyor. Kimileri bu rahatsızlıkları hafif atlatırken kimilerinde; özellikle de risk grubundakilerde daha ağır seyrediyor. Van’da binlerce vatandaş bundan etkilenirken, hastaneler, aile hekimlikleri, acil servisler hastalarla dolup taşıyor.van salgın (2)

Onkoloji Nedir? Onkoloji Nedir?

Her gün yüzlerce vatandaş rahatsızlıklardan ötürü hastanelere akın ederken geçtiğimiz günlerde acillerin ağzına kadar dolduğuna ilişkin görüntüler gelmişti. Benzer şikayetlerle Aile Sağlığı Merkezlerinde de yoğunluğun arttığı öğrenildi.

İpekyolu ilçesinde bulunan 12. No’lu Aile Sağlığı Merkezinde çekilen görüntüler durumu gözler önüne serdi. Hastanelerde oluşan yoğunluktan dolayı sağlık ocaklarına geldiklerini belirten vatandaşlar, benzer manzarayla karşılaştıklarını ifade etti.

Muayene için okullardan getirilen öğrencilerin de eklenmesiyle sağlık merkezinde yüzlerce kişilik sıra oluştu.van salgın (4)

SİNİRLER GERİLDİ

Saatlerce beklemek zorunda kalan hastalar ile yoğunluğa yetişemeyen doktorlar arasında gerginlik çıktı. Hastalar hiçbir yerde tedavi olamadıklarını dile getirirken doktorlar ise tüm hastanelerin ve sağlık merkezlerinin aynı durumda olduğunu ellerinden bir şey gelmediğini belirtti.

Okullarda yapılan muayenelerin ileri bir tarihe ertelenmesi gerektiğini belirten vatandaşlar, "Salgından dolayı yoğunluk vardı bir de öğrencilerin muayeneleri eklenince içinden çıkılamaz bir hal aldı. Buna bir el atılması lazım. Hastanelerde randevu alamıyoruz, sıra bulamıyoruz. Buraya gelince de saatlerce sırada bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

van salgın (1)

Uzmanlar, bu yıl grip vakalarının ağır geçirildiğini belirterek dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.van salgın (3)

Kaynak: Vanolay - Suat Tink