31 Mart yerel seçimlerinin ardından yönetime gelen Van'daki belediyeler, bütçe yetersizliği nedeniyle işçi çıkarmaya başladı. Van Büyükşehir ile İpekyolu Belediyesi, son 6 ayda işe alınan 600’den fazla kişinin iş akdine son verdi. İşçiler belediye önünde çadır kurarak eylem başlattı.Van Ipekyolu Işçi Eylemi (3)

Hizmet-İş Sendikası ve HAK-İŞ Van Şubesi öncülüğünde kurulan çadırda eyleme başlayan işçiler, haklarını alana kadar nöbete devam edeceklerini belirtti.  Van Ipekyolu Işçi Eylemi (2)

1 Mayıs İşçi Bayramından bir gün sonra işten çıkarmaların başladığını anımsatan Hizmet-İş Sendikası Van Şube Başkanı Fatih Akdeniz, “İşten çıkarmaların sebebini bütçe olarak gösterildiği. Bu kadar borç varken işçinin aldığı maaş bütçeyi neden bu kadar engelliyor. Daha önce HDP ve AK Parti döneminde de işçi alımları oldu. Belediyelerde herkes kendi tanıdığını işe alıyor. Bu sadece burada değil, Türkiye’nin her yerinde böyledir. Burada çıkarılan işçilerin işe gelmediği gibi söylemler vardı. Ancak bu doğru değil ve işçilerimizin buna ihtiyacı var. Her birinin farklı farklı hikayeleri var” dedi.Van Ipekyolu Işçi Eylemi (4)

Van’da işten çıkarılan işçiler yürüyüş yaptı Van’da işten çıkarılan işçiler yürüyüş yaptı

“2 AY SONRA DÜĞÜNÜM VAR, HAYALLERİM ELİMDEN ALINDI”

İpekyolu Belediyesi'nde temizlik işçisi olarak çalışan Hakan Şipal, nişanlı olduğunu belirterek “İşe büyük bir mutlulukla başladım.  Şu an nişanlıyım ve 2 y sonra düğünüm var. İşe alınırken de nişanlıma ve aileme büyük umutlar vadettim. Aramızda nişanlı, engelli ve hastası olan arkadaşlarımız var. Bir mesajla hayallerimiz elimizden alındı. Eylemlerle iyi sonuçlar almayı diliyoruz. Bütçe bahane edilemez ve işçi maaşları üzerinden tasarruf edilemez. Torpille, rüşvetle işe girdiğimiz söyleniyor. Bunu tespit edin, gelip altına imzamızı atalım. Sabah gelip çevreyi temizliyordum. Yeri geliyor eldivensiz yerdeki çöpleri temizliyordum. Eğer gerçekten işe lüks araçla gelen varsa tespit edin. Çünkü onlar yüzünden biz de işimizden atıldık” diye konuştu.Van Ipekyolu Işçi Eylemi (5)Van Ipekyolu Işçi Eylemi (1)

Kaynak: Vanolay - Kasım Keklik