Van’da oynanan karşılaşmada yaşanan olaylar maça gölge düşürdü. İddialara göre, ev sahibi Başkale Spor oyuncuları ve taraftarları maçın bitiş düdüğünden sonra Tuşba Gençlik Merkezi Spor takımına saldırdı. Maçta yaşanan sportmenlik dışı olay pes dedirtti.

Van’da İranlı şahıs 1 ton esrarla yakalandı Van’da İranlı şahıs 1 ton esrarla yakalandı

Taraftarların sahaya girdiği anlar ve saldırı dakikaları güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde polislerin olaya müdahale etmediği iddia edildi.

Tuşba Gençlik Merkezi Spor Kulübü Yönetim Kurulu’ndan olaylı maça ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Yerel Amatör Ligi ilk hafta maçlarından Kulübümüzün galibiyetiyle sonuçlanan Tuşba Gençlik Merkezi Spor – Başkale Spor maçının bitiş düdüğüyle birlikte, mağlubiyeti hazmedemeyen Başkale Spor Kulübü antrenör ve sporcuları, sahaya giren Başkale Spor taraftarlarını da kışkırtarak antrenörlerimiz ve sporcularımıza fiziki saldırıda bulunmuşlardır.

Yapılan saldırıda aldığı darbeler sebebiyle baygınlık geçiren Teknik Sorumlumuz hastaneye kaldırılmış ve darp raporu alınmıştır.

Maça atanan birçok sorumlunun da görevlerini ihmal etmesinin etkisiyle büyük bir haksızlığa uğrayan futbol takımımıza yapılan saldırıya mukabil; bu hafta toplanan İl Tertip Komitesinin olayı İl Spor Disiplin Kuruluna sevk etmesini ve gerekli müeyyidelerin uygulanmasını beklerken; maçta yaşanan onca olay komitenin gündemine bile girmemiştir.

Bu tür bir skandalın görmezden gelinmesi, ileride daha vahim sonuçlar doğuracak holiganlıklara da kapı aralayacaktır. Acaba Futbol Komitesinin bu tür olayla ilgili inisiyatif alıp, gerekeni yapması için saha içinde bir cinayetin mi işlenmesi gerekmektedir.

Van futbolu adına kara bir leke olarak anılacak böyle bir uygulamayı esefle kınıyoruz. Maçta yaşanan ihlallerin ve yaşanan hadisenin değerlendirilmesi için, İl Futbol Komitesine belgeleriyle beraber itirazlarımızı iletecek; gerekli yaptırımlar uygulanmadığı takdirde, olayın failleri ve durumu ört pas etmeye çalışanlarla yargı önünde hesaplaşacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz.”

Kaynak: Vanolay - Haber Merkezi