Haber Merkezi
Özalp’te, Özalp Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öncülüğünde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Özalp Halk Eğitimi Merkezi katkılarıyla “Tarih ve Hafıza” adlı bir program gerçekleştirilecek.
Gerçekleştirilecek bu program dâhilinde, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden bir grup akademisyen konu bağlamında konferanslar verecek ve öğrenciler tarafından daha önce taranmış olan eski Van gazeteleri yine bu program dâhilinde sergilenecek.
Program hakkında bilgi veren MEB Özalp İlçe Tarih Zümre Başkanı Hüseyin Bakır, “Van Tarihi Dijitalleştiriliyor” projesi kapsamında 14 Ekim 2022 tarihinde Van İl Halk Kütüphanesi arşivinde bulunan eski Van gazetelerinin bir bölümünü lise öğrencilerimizle beraber fotoğraflayıp dijitalleştirdik. Bu dijitalleştirme sonunda öne çıkan gazete manşetleriyle ‘Yıl Yıl Özalp ve Van Tarihi’ adlı bir sergi oluşturmayı kararlaştırdık. Ayrıca bu çerçevede Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tarih Bölümü ile irtibat kurarak kendileriyle ortak bir program icra etme kararı da aldık. Bu bağlamda, 7 Aralık 2022 Çarşamba günü saat 13.00’da Özalp Halk Eğitimi Merkezi’nde, Prof. Dr. Bekir Koçlar, Doç. Dr. Ömer Obuz ve Doç. Dr. Ercüment Topuz’un da katılımlarıyla bir konferans ve eski gazete sergisi yapmayı planlıyoruz, ifadelerini kullandı."