İlkbaharın gelmesiyle birlikte taze olarak elde edilen Van Otlu Peyniri, tezgahlara çıkmaya başladı. Van ve bölge illerinde yüksek kesimlerde yetişen çeşitli otlar kullanılarak yapılan otlu peynir, artan fiyatına rağmen talep göremeye devam ediyor.

Dünyaca ünlü Van Kahvaltısı’nın en önemli ürünü olan otlu peynir, taze haliyle tezgâhlardaki yerini aldı. Taze halinin kilogram fiyatı 150 ile 200 TL'yi bulan otlu peynirin toprak altında bekletileni ise 300 TL’den satışa sunuluyor. Van Otlu Peynir Peynirciler Çarşısı Van (1)İlkbahar aylarında taze olarak elde edilen, yaz sezonu boyunca küplere konularak toprağa gömülen Van Otlu Peyniri, yüksek rakamlara rağmen talep görmeye devam ediyor.Van Otlu Peynir Peynirciler Çarşısı Van (10)

Çoğunluğu kırsal kesimlerde elde edilen ve yöre halkının önemli geçim kaynaklarından olan otlu peynir, Tarihi Peynirciler Çarşısı’nda satışa çıkıyor.Van Otlu Peynir Peynirciler Çarşısı Van (4)

“HAYVANCILIĞIN AZALMASI SEKTÖRÜ OLUMSUZ ETKİLİYOR”

Bölgede hayvancılığın azalmasıyla birlikte süt ve süt ürünlerinde fiyatların arttığına dikkat çeken peynirciler çarşısı esnafı Kenan Yağız, “Hayvancılığın azalması ister istemez sektörümüzü etkiliyor. Eskiye nazaran kıyasladığımıza göre hayvancılığın bitme noktasında olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü köyde yaşayan vatandaşlarımız genelde zahmetli iş olduğunu, karşılayamadıklarını, zarar ettiklerini ifade ederekten hayvanlarını elden çıkarmaya çalışıyorlar. Zaten biz üretici bir halk değiliz tamamıyla tüketici olduğumuz için fiyatlar da artıyor. Bu da piyasaları etkiliyor. Devlet destekli olması lazım. Tabi destek verirken de çok yoğun bir şekilde takip edilmesi gerekir. Köylü vatandaşlarımıza hibe olarak veya destek amaçlı olarak verildikten sonra sırt dönülmemesi lazım. Çünkü bazı insanları biliyoruz, götürüp bunu satıyor gelip şehirde bir ev alıyor. Destek verirken çok ciddi takip edilmesi gerekiyor. Böylece fiyatlarda düşer, peynir üretimi yükselir, hayvancılık sektörü canlanır. İnsanlar bundan daha çok faydalanır. İşsizlik de var. Hayvan sahipleri çoban bulmakta zorluk çekiyor. Bunların hepsi birbirine zincir halkaları gibi bağlantılı olduğu için öyle olursa herkes mutlu olur.” ifadelerini kullandı.Van Otlu Peynir Peynirciler Çarşısı Van (6)

Van Özalp'ta yollar göle döndü Van Özalp'ta yollar göle döndü

İŞTE VAN OTLU PEYNİR FİYATLARI...

Taze peynirin tezgahlara çıktığını belirten Yağız, “Van Otlu Peyniri, sofraların vazgeçilmezizdir. Doğu bölgesinin geçim kaynağı olan otlu peynir sofralarda yerini almazsa olmaz. Sezonumuz açıldı, koyun peynirinin kilogram fiyatı 200 TL, inek sütünden yapılan peynirin fiyatı da 150 TL olarak satışa başladı. Eski yani küp peyniri dediğimiz toprağa gömülmüş peynirin fiyatı da 320 lira. Fiyat olarak yüksek ama vazgeçilmez olduğu için ister istemez alınıyor. Havaların tam ısınmasıyla birlikte yoğunluğumuz daha da artacaktır.” şeklinde konuştu.Van Otlu Peynir Peynirciler Çarşısı Van (3)

KELEDOŞ OTUNUN KİLOSU 600 TL

Van’ın en meşhur yemeklerinden olan ‘Keledoş’un yapımında kullanılan yabani otun dudak uçuklatan fiyatını söyleyen Mehmet Nar ise “Taze inek peyniri 150 lira, toprak altı peynirimiz var kilosu 280-300 lira arasında değişiyor. İnek tereyağı 200 lira, koyun tereyağı 300 lira. Çökelekten yapılmış kurut var. Van’ın yöresel yemeği keledoş yemeğinde kullanılan kurutun kilosu 180, otun kilosu ise 600 lira. Ve kahvaltıların vazgeçilmezi kavut dediğimiz kızartılmış buğdayın kilosu da 50 liradır.” diye belirtti.Van Otlu Peynir Peynirciler Çarşısı Van (7)Van Otlu Peynir Peynirciler Çarşısı Van (9)Van Otlu Peynir Peynirciler Çarşısı Van (8)Van Otlu Peynir Peynirciler Çarşısı Van (5)Van Otlu Peynir Peynirciler Çarşısı Van (2)

Kaynak: Vanolay - Suat Tink