Suat Tink – Vanolay

Gürpınar Kaymakamı Yasin Erdem kimdir? Gürpınar Kaymakamı Yasin Erdem kimdir?

Van’da etkili olan sağanak yağış sonrası Gürpınar ilçesinin Kuşdağı Mahallesinde sel felaketi yaşandı. Sel sularına teslim olan mahallede birçok ev, depo ve ağıl su altında kaldı. Selden zarar gören vatandaşlar yardım bekliyor.

Vanolay.com’un da paylaştığı görüntüler selin boyutunu gözler önüne sermişti. Görüntülerde depodaki malzemelerini kurtarmak isteyen Sadullah Erdoğan ile hayvanlarını kurtaran Sadık Ahmet Erdoğan yaşananları Van Olay’a anlattı.

“TORBALARLA ENGEL OLMAYA ÇALIŞTIK AMA SU ÇOK FAZLAYDI”

Sel anını anlatan Sadullah Erdoğan, “İkindi namazını kıldığım esnada kızım, baba sel geliyor dedi. Kapıyı açtık sel suları bastı burayı. Kızımla beraber torbaları kapının önüne koyarak engel olmaya çalıştık ama su çok fazlaydı.  Az da olsa malzememizi kurtardık. Un, peynir gibi ürünlerimizi depoluyorduk burada hepsi kullanılamaz hale geldi. ‘Köylüler yardıma gelin’ diye bağırdım ama kimse çıkmadı. Sonra dayımın oğlu geldi, ağıla baktı. İnek boğuluyor diye beni yardıma çağırdı ama gidemedim. Kızıma bir şey olmasın diye onu içeri gönderdim. Çok şükür ineği de kurtardılar, cana bir zarar gelmedi” dedi.

“İNEĞİMİZ SUYA GÖMÜLMÜŞTÜ”

Ağılda bağlı şekilde suda mahsur kalan inekleri son anda kurtardıklarını söyleyen Sadık Ahmet Erdoğan, “Halamoğlu, sel geliyor diye bağırınca geldim. Ahırımızın seviyesi yere düşük olduğu için sel gelmişse bizim ahır dolmuştur diye düşündük. Geldiğimde, ahır tamamen suyla dolmuştu, kapı açılmıyordu sudan dolayı. İneklerimizin ikisi de burada bağlı olduğundan dolayı kapıyı açtıktan sonra da çıkamadılar. Bir tanesi suya tamamen gömülmüş haldeydi. Amcamoğullarının yardımıyla çok şükür inekleri kurtardık ama ahır kullanılamaz halde şimdi” ifadelerini kullandı.

“BABAM EVDE MAHSUR KALDI”

Sel felaketi sonrası evleri kullanılamaz hale gelen vatandaşlar yetkililere yardım çağrısında bulundu. Babasının sel esnasında evde mahsur kaldığına dikkati çeken Mirza Koç, “Babam evde mahsur kalmıştı. Köylüler gelip babamı sırtlayıp çıkarmışlar. Ambulansla hastaneye götürdük daha sonra. Daha önce ameliyat ve anjiyo olduğu için çok endişelendik. Çok şükür şu an iyi durumda. Birkaç tavuğumuz telef oldu onun dışında can kaybımız yok çok şükür. Evimiz kullanılamaz hale geldi. Ahır ve depolarımız da aynı şekilde su altında kaldı. Vidanjör geldi ancak suyun hepsini boşaltamadı. Kendi imkanlarımızla ürünlerimizi kurtarmaya çalıştık ancak başaramadık. Şuan sağlam eşyamızı bırakabileceğimiz geçici bir konteyner temin edilmesini istiyoruz. Evin içi şuan hiçbir şekilde kullanılamıyor. Belediye ve diğer yetkililerden destek bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Selin küçültülen kanal nedeniyle yaşandığını vurgulayan Koç, “Babam defalarca dilekçe verdi evimin önünü kapatmayın diye. Belediye buraya parke taşı yaptıktan sonra kanalı daralttı. Yağmur esnasında kanal suyu kaldırmadığı için ev su altında kalıyor. Bu konuda Belediyenin çözüm bulması gerekiyor. Yarın yağmur yağdığında yine sel olabilir. Bu kez gündüz olduğu için babam ve annem kurtuldu ya gece olsa ne yapacağız. Bunun hesabını kim verecek. Bu mağduriyetimizin giderilmesi gerekiyor” diye belirtti.

“PERİŞAN OLDUK, BİR YILLIK EMEĞİMİZ GİTTİ”

Suyu kaldıramayan kanaldan dolayı sel sularının evlerine dolduğunu söyleyen Burak Koç, “Dün akşam yağmur yağdıktan sonra sel oldu. Her yeri su bastı. Belediye ekipleri geldi, su kanalını temizleyip gitti. Bu sabahta AFAD ekipleri kontrol ettikten sonra hiçbir şey demeden gittiler. Belediyemize, kaymakamlığımıza defalarca başvurmama rağmen bu su giderini çözmediler. Burada mağdur olan gariban bir çiftçiyim. Perişan olduk, bir yıllık emeğimiz gitti. Buğday bu kadar pahalı, ürünümüz hepsi gitti. Yakacağımız, peynirimiz, samanımız gitti. Yarın ekim yapacağım ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Yetkilileri bekliyoruz buraya, bir yıllık emeğimi kaybettim. Bir çiftçi olarak mağdurum. Kış geliyor, yakacağım su altında kaldı. Ben şimdi ne yakacağım. Defalarca dilekçe verdik, Belediye Başkanı söz verdi ancak bir çözüm olmadı. Bu kanalı kendi imkânlarımızla, küreklerle genişlettik. Suyu kaldırmıyor o yüzden hepsi evimize, ağılımıza doluyor. Üstüne kokudan evde oturamıyoruz. Kızım buraya düştü, ona bir şey olsa hesabını kim verecek. Uzun zamandır bu sorunu yaşıyoruz. Yarın bir yağmur yağsa yine aynı şeyleri yaşayacağız” diyerek yetkililere seslendi.