Van’da yaşanan su kesintileri ve hizmet eksikliği sorununa bir türlü çözüm bulamayan VASKİ Genel Müdürlüğü, yeni yılın ilk ayında da zam geleneğini sürdürmüş ve 6 ay üst üste zam rekoru kırmıştı. Seçimlere 2 ay kala VASKİ şaşırttı. Aylardır sürdürülen zam trendi durdu.

Kentte suyun metreküp fiyatı 21 TL’yi geçti. Zamlardan sonra su faturaları doğalgaz ve elektrik faturalarıyla yarışır hale geldi.

VEDAŞ çağrı merkezi personel hizmeti alacak! İşte başvuru şartları… VEDAŞ çağrı merkezi personel hizmeti alacak! İşte başvuru şartları…

6 AYDIR DÜZENLİ ZAM GELİYORDU!

Temmuz’da su fiyatlarına yapılan yüzde 50'lik zammın ardından Van’daki en düşük metreküp su fiyatı meskenlerde 10,50’den 15,50 TL’ye yükselirken ticarethanelerde ise 15,70’den 20,70’e çıkmıştı. Bu artıştan sonra her ay düzenli olarak su fiyatlarına zam yapan VASKİ, son olarak Aralık ayında 19.99 TL olan metreküp fiyatını 20.56 TL'ye çıkarmıştı. Faturalar Ocak ayında da zamlı fiyatla kesilmeye başlanmış ve meskenlerde 20.56 TL olan metreküp fiyatına 80 kuruşluk zam yapılarak 21.36 TL'ye çıkarılmıştı. Kayıp su bedeli ise 25.33 liradan 26.13 TL’ye çıkarıldı.

Alınan bilgilere göre, VASKİ gelen tepkileri de dikkate alarak bu ay suya zam yapmadı. Faturalar eski tarifeyle kesilmeye devam edecek.

Kaynak: Vanolay - Suat Tink