Alaattin Güçlü / Van Olay

Van YYÜ öğrencilerinden ‘şartsız formasyon’ çağrısı! Van YYÜ öğrencilerinden ‘şartsız formasyon’ çağrısı!

ÜNİVERSİTE EK TERCİH TARİHLERİ 2023

YKS tercih sonuçları açıklandıktan sonra üniversite ek yerleştirme takvimi henüz açıklanmadı. Üniversite kayıtları ise 28 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Kayıtların sona ermesiyle birlikte boş kontenjanlar netleşecek ve ÖSYM kılavuzu paylaşılacak. Geçen yıl ek tercihler 7-13 Eylül 2023 tarihlerinde yapılmıştı ve bu yıl da benzer bir dönemde ek yerleştirmelerin gerçekleştirilmesi bekleniyor.

EK YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ VE ÜCRETİ

Yükseköğretim programlarına yapılan yerleştirmeler tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversiteler tarafından ÖSYM'ye bildirilecek. Bu kontenjanlar doğrultusunda ÖSYM merkezi bir şekilde ek yerleştirme işlemini gerçekleştirecek.

Ek yerleştirmede daha önce bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar bu aşamada yerleştirme tercihi yapamayacaklar. Ek yerleştirmede, lisans ve ön lisans programlarına genel yerleştirmedeki en düşük puanın altında olan adaylar yerleştirilmeyecek. Kontenjanları dolmayan programlara ise ön kayıtla öğrenci alınmayacak.

Ek yerleştirme tercih ücreti 50,00 TL olarak belirlendi. Ek yerleştirmeye başvuran adaylar, ücreti yatırmayan durumunda tercihlerinin geçersiz sayılacağını bilmelidir. Ayrıca, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ve gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacak.