Van’da, kahvaltı kültürünün tanıtılmasını sağlamak amacıyla her yıl Haziran ayının ilk Pazar günü düzenlenen ’Dünya Kahvaltı Günü’ etkinliği’, yoğun bir katılımla yapıldı.Van Dünya Kahvaltı Günü (8)

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) öncülüğünde Erciş Balık Bendi’nde düzenlenen etkinlikte, yaylalarda yetişen bitkilerle yapılan otlu peynir, un, tereyağı ve yumurta karışımıyla hazırlanan "murtuğa", kavut, kavurmalı yumurta, cacık, süt kaymağı ve kara kovan balı gibi ürünlerin bulunduğu sofralar kurularak kahvaltı yapıldı.Van Dünya Kahvaltı Günü (6)

Van’da Netanyahu ve ABD Başkanı Biden taşlandı Van’da Netanyahu ve ABD Başkanı Biden taşlandı

Programa katılan Erciş Kaymakamı Murat Karaloğlu, “Bu yıl 11’incisini düzenlediğimiz Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali’nin son günündeyiz. Biliyorsunuz ki inci kefali de Van kahvaltısı gibi uluslararası alanda isim yapmış, Van’ımızı, bölgemizi tanıtmak için önemli bir değer ve müthiş bir tabiat olayı. Sağ olsun başkanımız da bizi arayarak böyle güzel bir festivali yine uluslararası alanda isim yapmış Van kahvaltısıyla beraber taçlandırmak istedi. Biz de kendilerinin bu teklifine hem sıcak baktık hem de gurur duyduk. Bir idareci olarak burada bulunduğumuz sürece ve tayinimiz çıktıktan sonra bile Van’ımızın değerlerine değer katmak için var gücümüzle çalışacağız. O yüzden tekrardan Dünya Kahvaltı Günü’nde Erciş Balık Bendi’nde hem uluslararası inci kefali hem de uluslararası Van kahvaltısını tanıtmak için bugün bu organizasyonu hazırladıklarından dolayı Van TSO’nun kıymetli personellerine yine Erciş TSO’nun personellerine teşekkür ediyorum.” dedi.Van Dünya Kahvaltı Günü (4)

“DÜNYA KAHVALTI GÜNÜ UNESCO’NUN LİSTESİNDE”

Van kahvaltısının tanıtımı amacıyla büyük bir gayretle yürütülen çalışmalardan bahseden Van TSO Başkanı Necdet Takva, “1 Haziran 2014 Pazar günü dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrasını kurmak üzere bir maceraya başlamıştık. Van Atatürk Kültür Parkı’nda 51 bin 793 kişinin katılımıyla dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrasını kurmak suretiyle Guinnes rekorlar kitabına girmeyi başarmıştık. Daha sonra 2020 yılında bu kahvaltı meselesini artık uluslararası bir boyuta taşımanın gerekli olduğu yönünde bir kanaatle tabii o arada şuanda önünüzde bulunan birçok ürün tescillendi, coğrafi işaret belgeleri alındı. 2020 yılında pandemiden dolayı sokağa çıkmanın yasak olduğu bir dönemde herkes evindeyken dedik ki biz bunu fırsata çevirmeliyiz. Sosyal medya üzerinden #dünyakahvaltıgünü kutlu olsun TAG’ıyla Kürtçe, İngilizce ve Türkçe olmak üzere 3 dilde paylaşmak suretiyle bir akım başlattık. Ve o akım 2021, 2022 ve 2023’te inanılmaz derecede dünyanın bütün halkları tarafından kendi kültürel değerleri kendi kahvaltı özellikleriyle paylaşılmaya sahiplenmeye başladı. 2022 yılında UNESCO yine bizim başvurumuzla beraber kültürel olmayan miras listesine alındı ve Dünya Kahvaltı Günü ilan edildi. Türkiye’de de koordinatör bakanlık olarak Dışişleri bakanlığımıza tevdi edildi bu görev. Yazışmalarla sabit hale getirildi. Artık Dünya Kahvaltı Günü UNESCO’nun listesinde.” ifadelerini kullandı.Van Dünya Kahvaltı Günü (3)

“TAKVİMDEKİ 365 GÜNÜN BİR TANESİNİ VAN’A ARMAĞAN ETTİK”

2020 yılında sosyal medyadan başlattıkları akımla beraber Haziran ayının ilk Pazar gününü Van’a armağan ettiklerini söyleyen Takva, “Dün baktım ben sosyal medyaya ilk gördüğüm Azerbaycan, Malta, Tacikistan bu kutlamaları başlattılar. Her yıl haziran ayının ilk Pazar günü dünya kahvaltı günü olarak artık uluslararası literatürde yerini almaya başladı.  Şunun için gururlu ve mutluyuz. Ben ve çalışma arkadaşlarım büyük bir hevesle büyük bir onurla büyük bir gururla miladi takvimdeki 365 günün bir tanesini şehrimize, ilçelerine ve şehrimizde yaşayan tüm vatandaşlara armağan etme başarısı gösterdik. Bunun böyle bir anlamı var. takdir edersiniz ki birçok ilin spesifik ürünleri kendi endemik türleri var. Dolayısıyla her il belli ürünlerle tanıtılıyor. Fakat kahvaltı sadece bir üründen müteşekkil değildir. Kahvaltı, birçok ürünün bir araya gelerek oluşturduğu ve insan yaşamının ayrılmaz parçalarından olan bir öğünü ifade ediyor. Bir öğün olması hasebiyle diğer coğrafi işaretlerden ayrılan bir özelliği var. Aynı zamanda kahvaltı ailelerin, eşlerin, dedelerin, çocukların  ve torunların bir araya gelerek aile kurumunun da gelişip büyümesine katkı sağlayan bir özelliğe sahiptir. Bu yönüyle de bir Adana kebabından bir Maraş dondurmasından ayrılır. Dolayısıyla bizim kahvaltımızın aile gibi bir anlamı var.” şeklinde konuştu.

Van Dünya Kahvaltı Günü (7)

Etkinliğe Erciş Kaymakamı Murat Karaloğlu, Van TSO Başkanı Necdet Takva, Oda Yönetimi, il ve ilçe protokolü ile vatandaşlar katıldı.Van Dünya Kahvaltı Günü (5)Van Dünya Kahvaltı Günü (2)

Muhabir: Suat Tink