HAMAS, UAD'de siyonist işgal rejiminin işgal ettiği Filistin topraklarındaki uygulamalarının hukuki sonuçlarının ele alındığı duruşmalara ilişkin değerlendirmede bulundu.

Duruşmalarda Çin'in, Filistin topraklarındaki işgal politikalarının hukuki sonuçları ve işgal altındaki halkların silahlı direniş de dahil olmak üzere çeşitli yollarla kendi kaderlerini tayin etme çabalarının yasallığına vurgu yaptığını belirten HAMAS, Çin'in ayrıca  "terörizmi", Filistin halkının siyonist işgale karşı yürüttüğü silahlı mücadeleyle karıştırılmasına yönelik ifadelerde bulunduğunu hatırlattı.

Çin'in bu tutumunu takdirle karşıladıklarını ifade eden HAMAS, "Ayrıca, Gazze Şeridi'ndeki katliamlar ve soykırım, ihlaller, öldürmeler ve terör eylemleri de dahil olmak üzere, Filistin halkına ve onların işgal altındaki topraklarına karşı terörist işgal örgütünün uyguladığı yaygın uluslararası hukuk ihlallerini teyit eden oturumlara katılan ülkelerin tutumlarını da takdirle karşılıyoruz." dedi.

İşgalci rejimin oturumlara katılmamasına işaret eden HAMAS, şunları kaydetti:

"İran İsrail'e saldırı başlatıyor" "İran İsrail'e saldırı başlatıyor"

"Terörist işgal hükümetinin, mahkeme oturumlarını boykot etmesi, uluslararası kurumları umursamadığını, uluslararası karar ve taahhütlere sırtını dönme politikasını bir kez daha teyit ediyor. Bu, haydut siyonist işgale son verilmesi ve Filistin halkımıza yönelik tüm ihlal ve suçların durdurulması için uluslararası toplumun net bir duruş sergilemesini gerektiriyor." (İLKHA)

Kaynak: ilkha