Alaattin Güçlü / Van Olay

KREDİ KARTI TAKSİTLİ ALIŞVERİŞ MANTIĞI NASILDIR?

Kredi kartı taksitli alışveriş mantığı, yapılan taksitli “alışveriş tutarının tamamının” kredi kartının limitinden düşülerek, aylık taksitler şeklinde ödenmesi ve ödeme yapılan tutar kadar kredi kartı limitinin açılması şeklinde ifade edilebilir. Örneğin 1.000 TL tutarındaki alışveriş 5 taksit yapılırsa, 1.000 TL’nin tamamı kart limitinden düşülür ve aylık her 200 TL’lik taksit tutarı ödendiğinde kredi kartı limiti 200 TL açılır.

TAKSİTLİ ALIŞVERİŞ KREDİ KARTINA NASIL YANSITILIR?

Taksitli yapılan alışveriş tutarının tamamı alışveriş işlemi yapıldığı anda kredi kartı limitinden düşülür. Eğer alışveriş işlemi yapılığı sırada alışveriş tutarı kadar kredi kartının kalan limiti yoksa "yetersiz bakiye" uyarısı vererek alışveriş işlemi onaylanmaz. 

Pancar üreticisine 728 milyon TL'lik avans ödemesi yapılacak Pancar üreticisine 728 milyon TL'lik avans ödemesi yapılacak

Kredi Kartı Limiti Hemen Arttırılabilir mi?

Bankanın uygulamasına göre değişmekle birlikte, eğer bankanın elinde kredi kartı sahibinin gelir bilgisi varsa genellikle artış talepleri aynı gün veya saatler içerisinde sonuçlandırılır. Burada başvurunun bazı bankalar için iş günü içerisinde yapılması, bankanın maaş bankası olması veya yakın bir tarihli maaş bordrosunun bankanın elinde olması bu süreyi etkileyebilir.

Kredi Kartı Limiti Ne Kadar Olabilir?

İlgili mevzuat gereği kredi kartlarının toplam limiti, aylık belgelenebilir gelirin ilk defa kredi kartı sahibi olacaklar için ilk yıl 2 katı, takip eden yıllarda ve daha önce kredi kartı sahibi olan kişiler için ise en fazla 4 katı olabilir. Örneğin bir kişinin aylık kayıtlandırabilir geliri 4 bin TL ise tüm kredi kartlarının toplam limiti en fazla 16 bin TL olabilir.