Kanada'da yerli halk olarak bilinen "İlk Millet (First Nation)" üyeleri, yatılı kilise okullarının bahçelerinde bulunan kayıt dışı çocuk mezarlarıyla ilgili yaşanan trajedide , sadece Kanada'da değil, tüm dünyada büyük bir şaşkınlık ve üzüntü yarattı.

ISSIZ BÖLGEDE BULUNUYOR

751 çocuk mezarının keşfedildiği Marieval Yatılı Kilise Okulu, Kanada'nın Sakatchewan eyaletinde Regina'nın 165 kilometre doğusunda yer alıyor. Cowessess First Nation Yerlileri'ne ait bu topraklar, yaklaşık 4 bin kişilik bir yerleşim bölgesi olarak biliniyor. Bu ıssız ve geniş arazi, elektrik direkleri ve seyrek evlerle çevrili, toplu yerleşimlerden oldukça uzak bir konumda bulunuyor. Bölgeye ulaşım için 50 kilometre yol gitmek gerekebiliyor ve mobil telefon sinyali zayıf bir şekilde çalışıyor.

Mezarların bulunduğu Marieval Yatılı Kilise Okulu, 1890'larda Katolik misyonerler tarafından kurulmuş ve daha sonra Cowessess First Nation Yerlileri'ne devredilmiş bir tesis. 1990'lı yıllarda kapatılan bu okulun bahçesindeki arazi, radarlarla tespit edilen her bir mezarı renkli bayraklar ve güneş enerjili lambalarla işaretlemiş durumda. Mezarların olduğu alanı Cowessess First Nation Yerlileri yönetiminden bir üye nöbet tutuyor.

Ermenistan'da Rus büyükelçiliğine saldırı Ermenistan'da Rus büyükelçiliğine saldırı

Kanada'nın yerli halkı, bu kayıt dışı çocuk mezarlarını geçmişte yerli halka karşı uygulanan kötü politikaların somut bir kanıtı olarak görüyor. Bu durum, yıllardır topluluk içinde dolaşan trajik hikayelerin doğruluğunu kanıtlıyor. Ancak Marieval Yatılı Kilise Okulu bölgesinde bulunan bu mezar alanı medya mensuplarına kapalı ve Cowessess First Nation Yerlileri'nin yönetiminde.

Bu trajik olay, Kanada genelindeki yatılı kilise okullarının durumunu gündeme getirdi. 24 Haziran'da açıklanan 751 çocuk mezarının bulunduğu olay, 1990'ların sonlarına kadar faaliyet gösteren bir kilise okulunun bahçesinde yaşanmıştı. Bu olay, Kanada'nın karanlık tarihine ışık tutuyor ve ülkede büyük yankı uyandırıyor.